Fake newsy na temat Joanny Bator
Fake newsy nie omijają literatury i sztuki Czy wiecie, co to jest  misinformacja? Kłamstwo, ale rozsiewane bez zamiaru wyrządzenia krzywdy. Ktoś napisał fałszywą informację, a inni ją rozpowszechniają bez sprawdzenia. Taki przypadek spotkał Joannę Bator, która długo musiała prostować błędne informacje na swój temat. Dostało się też Wikipedii .Czy słusznie?

Joanna Bator*, w 2012 roku, podczas jednego ze swoich spotkań autorskich usłyszała, że urodziła się innego dnia i miesiąca a także, że jest autorką powieści „Las samobójców”. Prawda jest taka, że  Joanna Bator urodziła się 2.02.1968 r. i nie napisała „Lasu samobójców”. Na rzadziej aktualizowanych stronach jeszcze dziś można znaleźć fałszywą informację, że urodziła się 28.04.1968 r.
Ten przykład opisany jest w artykule naukowym. „Fake news jako produkt medialny w dobie postprawdy. Studium przypadku Niebieskiego Wieloryba” – to rozprawa doktorska Katarzyny Bąkowicz napisana pod kierunkiem prof. UW, dr hab. Tadeusza Kowalskiego. Cyt.:
„Okazało się iż odpowiedzialną za rozprzestrzenianie tych informacji jest Wikipedia. Pisarka rozpoczęła swój bój o prawdę. Prawdę, która wydawać by się mogła prosta do zweryfikowania i możliwa do potwierdzenia w wielu źródłach. Niestety kontakty z administratorami Wikipedii przyniosły efekt jedynie w kwestii wspomnianej książki, której Bator miała być rzekomą autorką. Zmiana daty urodzenia na właściwą okazała się sprawą znacznie bardziej skomplikowaną, choć weryfikacja tego fragmentu życiorysu powinna być prosta”.
źródło:
https://depotuw.ceon.pl/bitstream/handle/item/3623/tekst_dr_ca%C5%82o%C5%9B%C4%87_final_druk.pdf?sequence=3

Obecnie w Wikipedii opublikowana jest już prawidłowa data urodzin pisarki i publicystki. Notka w Wikipedii kończy się taką informacją cyt:
„W 2012 Joanna Bator skrytykowała Wikipedię w Gazecie Wyborczej, gdyż nie pozwolono jej poprawić daty swoich urodzin w Wikipedii, błędnie podanej w innych źródłach[4]. Powodem było niepowołanie się przez autorkę na weryfikowalne źródła zewnętrzne. Dariusz Jemielniak, analizując ten incydent zauważa, że stanowi on przykład niezrozumienia zasad Wikipedii przez społeczeństwo. Była to pierwsza w Polsce tak głośna krytyka nowych mediów przez twórców literatury, która doprowadziła do dyskusji w licznych mediach”. (https://pl.wikipedia.org/wiki/Joanna_Bator)

Ciekawa jest odpowiedź Wikpedii na zarzuty pisarki w artykule Natalii Szafran-Kozakowskiej „Spojrzenie wolontariuszy Wikipedii na sprawę biogramu Joanny Bator” cyt,:
„Błędna data urodzenia, którą próbowała zmienić pani Joanna Bator nie pojawiła się po raz pierwszy w Wikipedii – została pierwotnie opublikowana w serwisie Culture.pl w lipcu 2011 roku w artykule Pawła Kozioła, poety i krytyka literackiego. Dopiero miesiąc później anonimowy edytor Wikipedii wprowadził tę datę do hasła, powołując się na wspomniany artykuł.

Culture.pl jest serwisem prowadzonym przez Instytut Adama Mickiewicza. Jest to jedno z bardziej wiarygodnych internetowych źródeł na temat polskiej kultury, w tym literatury. Artykuły w tym serwisie piszą specjaliści – krytycy, naukowcy, kuratorzy itp., którzy pod tekstami podpisują się imieniem i nazwiskiem”.

https://wikimedia.pl/blog/2012/11/24/spojrzenie-wolontariuszy-wikipedii-na-sprawe-biogramu-joanny-bator/

Sprawdziłam –  w tej chwili data urodzin Joanny Bator w artykule na culture.pl jest już poprawiona:
https://culture.pl/pl/tworca/joanna-bator