Od początku 2022 rozpoczęliśmy współpracę z Nie Teatrem. Został zapoczątkowany cykl wspólnych działań zatytułowany “KOBIETY DO DZIAŁA”. Proponujemy wspólne oglądanie spektakli a następnie debatę na tematy, które nas interesują jako kobiety: przyjaźń, miłość, relacje, wartości, macierzyństwo, współzawodnictwo.
POZNAJCIE NASZEGO PARTNERA
Nie Teatr to nieszablonowe miejsce w Białymstoku, stworzone od podszewki przez kobiety.Zespół tego niesamowitego konceptu Tworzą Sylwia Lubiniecka i Ilona Karpiuk, animatorki i promotorki kultury w Białymstoku. Można by rzec – Kobiety rządzą tym miejscem!
Nie Teatr powstał jako nowa przestrzeń artystyczna. Idealna dla artystów chcących pokazać się, przekazać coś lub nauczyć widownię. Miejsce Nie Teatru to słynna Astoria, w której odbywać się będą wszystkie spektakle, koncerty, warsztaty czy innego rodzaju spotkania. Ta przestrzeń nie jest ograniczona.
Nie Teatr to miejsce nieszablonowe, nieoczywiste i przede wszystkim niezależne. Jedyne od czego chcemy być uzależnieni, to widzowie i ich emocje. My jesteśmy od tego, aby konsekwentnie urzeczywistniać zaskakujące, wyrafinowane, a czasem zwyczajne i oczywiste wizje spędzania wolnego czasu. Chcemy także, aby jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w centrum Białegostoku, popularna Astoria, oprócz dotychczas znanej działalności usługowej, oferowała mieszkańcom coś więcej. To „coś” to przeżycia, nowe, komfortowe miejsce spotkań, a w przyszłości – ulubiony teatr w mieście. Nasz NIE TEATR, to nie tylko gra słów, a kameralne miejsce kultury, na które czekała Astoria, od czasów, gdy aptekarz Feliks Filipowicz dystrybuował w zlokalizowanej tam aptece bilety na wydarzenia kulturalne. Dziś chcemy sprawić, by kultura zagościła na stałe w Astorii.
Dla miłośników teatru będzie to głównie scena jednego aktora. W spektaklach obejrzymy wspaniałych, uznanych aktorów w klasykach gatunku, ale również młodych twórców, brawurowo opowiadających o wszelkich zjawiskach w otaczającej rzeczywistości, na które współczesny teatr nie chce być obojętny. Ze sceny będzie też rozbrzmiewać muzyka, charakterystyczna dla różnych zakątków świata, czasem klasyczna, czasem z alternatywnym zacięciem. Chcemy, by Nie Teatr zabierał nas także w absurdalne rejony sztuki i kultury, dlatego humor będzie jednym z fundamentów nowego miejsca. Warto więc już dziś zaplanować pierwsze spotkanie z naszymi artystami i znaleźć dla siebie najwygodniejszą perspektywę na widowni.
100-Lecie Kobiet oraz Nie Teatr połączyły swoje działania w wyniku, którego powstała kobieca współpraca.
Przy okazji spektaklu „Twoja mać” miało miejsce pierwsze spotkanie w ramach cyklu Kobiety do dzieła.
Spektakl opowiada historię samej aktorki Karoliny Piechota, która opowiada o świecie w którym pojawiła się mała istotka i jak to wpływa na trudność odnalezienia się w roli mamy.
W ramach cyklu “Kobiety do dzieła!” odbyła się rozmowa o kobietach w kontekście spektaklu “Jestem baba”.
Spektakl ,,Jestem baba” to opowieść o wielkiej kobiecej sile, która ze smutku tworzy radość, z cierpienia miłość, a z mroku światło. Jego bohaterką jest artystka, której zapewne nie znacie, a dziś może być wielką inspiracją. Białostoczanka, Katarzyna Faszczewska podjęła się wyciągnięcia tej postaci z mroku historii.
17 września – Dzień Sybiraka w Nie Teatrze odbędzie się prezentacja albumu „Kobieta Sybiru, Prawo do pamięci”. Album powstaje dzięki grupie redakcyjnej Podlaski Senior oraz 100-lecia Kobiet.