Warsztaty i Debaty

 

Okrągły stół feminizmu

Kontynuując rozpoczęty w dniu 28.11.22. cykl debat o FEMINIZMIE, tym razem sięgamy po narzędzie, jakim jest właśnie #OkrągłyStół. To nazwa debaty, gromadzącej grupę uczestniczek i uczestników, bez różnic i hierarchii, w celu przedstawienia i rozwinięcia ich opinii i punktów widzenia na określony temat. Przy “Okrągłym Stole” (jak sama nazwa sugeruje), nie ma żadnych przywilejów, a wszystkie osoby uczestniczące podlegają tym samym regułom i mają te same prawa…
 
 
 
 

Odczarujmy feminizm

to tytuł wydarzenia, na które zapraszamy 28 listopada o 18.00 do Nie Teatru. Od 5 lat ten dzień 100-lecie Kobiet celebruje, aby podkreślić, że dopiero w 1918 roku kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. Zgłoszenia: 100lecie.kobiet@gmail.com. W programie tegorocznego wydarzenia znajdzie się m.in. debatę oksfordzką, której teza brzmi: „Feminizm jest Polsce potrzebny”. Wśród ósemki mówczyń i mówców „za” i „przeciw” będą cztery kobiety i czterech mężczyzn – to liderki i liderzy opinii publicznej. Zależy nam także na opinii publiczności, dlatego rezerwujcie czas na kolejne wydarzenie z cyklu KOBIETY DO DZIEŁA w NIE TEATR. Wypełniajcie też krótką ankietę, którą znajdziecie powyżej. Szczegóły wydarzenia wkrótce:)
Wydarzenie jest realizowane w ramach projekt IKAR z Programu @Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
 

Debata pt. Rola i sytuacja kobiet dawniej i dziś – w 101 rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce

 28 listopada 2019 r.

 Miejsce Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, ul. Legionowa 2

Współorganizatorem wydarzenia jest Galeria im. Ślendzińskich

Na temat roli kobiet dawniej i dziś wypowiadały się:
– Anna Kowalczyk – autorka książki pt. „Brakująca połowa dziejów”,
– Katarzyna Łotowska – działaczka społeczna, prezeska Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych – OWOP
– Dorota Sokołowska- dziennikarka i prezenterka Polskiego Radia Białystok, wydawca magazynu kulturalnego „Podróże po kulturze”, autorka programów promujących czytelnictwo, recenzentka teatralna i autorka.
Jolanta Szczygieł– Rogowska – dyrektor Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, od lat zajmująca się badaniem i upowszechnianiem historii i dziedzictwa kulturowego Białegostoku i okolic,
– Małgorzata Skowrońska – dr nauk społecznych, pracuje w Instytucie Socjologii UwB, zajmuje się badaniami dystansu społecznego i uprzedzeń oraz badaniami kultury, od lat współpracuje z Fundacją SocLab.

Moderatorką rozmowy była Dorota Sawicka– dziennikarka, prezenterka, moderatorka wielu spotkań społecznych rzeczniczka prasowa Politechniki Białostockiej.

Debata zorganizowana w ramach wydarzenia pt. Kobiety zwykłe niezwykłe 100 lat temu i dziś.

Panel dyskusyjny pt. Kim jest statystyczna Polka – czyli jak mało wiemy?

20 czerwca 2018 r.

Miejsce: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, ul. Wyszyńskiego 1, sala konferencyjna nr 115.

Panel zorganizowany we współpracy z Młodzieżowy Sejmikiem Województwa Podlaskiego, Klubem Debat w Białymstoku oraz 133 Szkolną Grupą Amnesty International

W debacie wzięły udział następujące panelistki:
– dr hab. Małgorzata Bieńkowska – socjolożka zajmująca się m.in problematyką tożsamości oraz płcią kulturową,
– dr Katarzyna Sztop-Rutkowska – prezeska Fundacji SocLab, socjolożka zajmująca się m.in. społeczeństwem obywatelskim oraz pamięcią zbiorową,
– Magdalena Gołaszewska – dziennikarka telewizyjna z wieloletnim doświadczeniem, coach i specjalistka medialna.

Dyskusję moderował: Przemysław Stolarski, przewodniczący Klub Debat w Białymstoku.

Podczas wydarzenia 133 Szkolna Grupa Amnesty International działająca przy Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych wystawiła mini przedstawienie na temat praw kobiet.

Podczas debaty zastanawiano się nad zagadnieniami:  Choć Polska znajduje się dość wysoko w rankingach równości płciowej, wiele zagadnień i problemów związanych z kobietami pozostaje niewidzialnych. Nasze wyobrażenia o sytuacji Polek bardzo często rozmijają się z tym co pokazują badania naukowe. Jaka jest naprawdę sytuacja kobiet w Polsce? Jak Polki odnoszą się do feminizmu? I wreszcie – kim jest statystyczna Polka?

Panel dyskusyjny był częścią obchodów 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety (białostocka inicjatywa społeczna 100-lecie Kobiet) i objęty został honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

Debata pt. Kobieta i Moda na przestrzeni 100 lat

17 czerwca 2018 r.

Miejsce: Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Operą i Filharmonią Podlaską Europejskim Centrum Sztuki, Podlaskim Stowarzyszeniem Właścicielek Firm, Klub Kobiet Biznesu oraz Celebrity Boutique.

W debacie wzięli udział:

– Agnieszka D. Michalczyk,

– Jolanta Szczygieł – Rogowska,

– Magdalena Gołaszewska,

– Wojciech Bokłago de Bof

Dyskusja dotyczyła czynników wpływających na styl i kreacje kobiece z perspektywy uwarunkowań historycznych, kulturowych i socjologicznych.

Debata była częścią obchodów 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety (białostocka inicjatywa społeczna 100-lecie Kobiet) i objęty został honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

Debata pt. Kobiety Samorządne

24 maja 2018 r.

Miejsce: Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku

W debacie wzięły udział panelistki:

-prof. hab. Renata Przygodzka

– Jolanta Den

– Anna Naszkiewicz,

– Ewa Sidorek,

– Ewa Kulikowska

Dyskusję moderowały: Małgorzata Wenclik i Katarzyna Sztop-Rutkowska

Podczas debaty rozważano zagadnienia związane z rolą kobiet w tworzeniu i ugruntowaniu samorządności lokalnej.

Debata była częścią obchodów 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety (białostocka inicjatywa społeczna 100-lecie Kobiet) i objęty został honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

Skip to content