Karolina Kaczorowska
Podlaska Księga Kobiet – to cykl notacji filmowych o Kobietach, które Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet chce upamiętnić. Notacja filmowa to rodzaj wywiadu video, zapisu filmowego, który opowiada o życiu i o unikatowym doświadczeniu osoby, niezwykłej Polki i Jej HERstorii .Opowiadają o nich współczesne kobiety, strażniczki HERstorii, ale ważne świadectwa o Polkach – Przewodniczkach mogą też wyrażać strażnicy HERstorii, mężczyźni. W 2019 roku powstało 6 notacji filmowych, w grudniu 2021 zaczął się drugi cykl.
Karolina Kaczorowska urodziła się w 1930 roku w Stanisławowie. W czasie II wojny światowej wraz z rodziną została wywieziona na Syberię. Podzieliła los „tułaczych dzieci”. Po opuszczeniu Związku Radzieckiego wraz z armią Andersa i ewakuacji do Persji trafiła do Ugandy, a następnie wyjechała do Wielkiej Brytanii. W 1950 r. poznała w Londynie urodzonego w Białymstoku Ryszarda Kaczorowskiego. Ślub odbył się dwa lata później.
19 lipca 1989, po zaprzysiężeniu Ryszarda Kaczorowskiego na urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, została Pierwszą Damą na Uchodźstwie.
Karolina Kaczorowska była harcerką, nauczycielką i społeczniczką zaangażowaną w sprawy Polski. Przez wiele lat razem z mężem brała udział w wielu wizytach i spotkaniach. Tymi śladami podążała również po śmierci męża – odwiedzała miejsca bliskie jego sercu, w tym Białystok.
Zmarła 21 sierpnia 2021 roku w Wielkiej Brytanii. Miała 90 lat. Uroczystości żałobne odbyły się jednocześnie w Londynie i w Białymstoku. 22 kwietnia 2022 Urna z prochami Karoliny Kaczorowskiej została złożona w Świątyni Opatrzności Bożej
Film zrealizowany przez Stowarzyszenie 100-lecie (scenariusz Bożena Bednarek, zdjęcia i montaż Natalia Tur.
Cykl w ramach projektu IKAR realizowany jest z dotacji programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.