Założycielki

Założycielki Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet

Bożena Bednarek

Jestem córką Ludmiły Żukowskiej, wnuczką Jadwigi Miegoń i Janiny Żukowskiej, prawnuczką Anny Rewery i Heleny Jasińskiej. Mam szczęście w życiu, bo od zawsze robię tylko, co kocham i co mnie rozwija. Co prawda kręcą mnie tylko nowe i kreatywne pomysły, ale cóż nie dla wszystkich są gotowe wzory i dobre praktyki. Uwielbiam literaturę piękną, z podkreśleniem słowa „piękna” i pewnie dlatego prowadzę Klub Czytelniczy Ex Libris i biegam na festiwale literackie. W Stowarzyszeniu Szukamy Polski jestem animatorką kultury, realizuję filmy, prowadzę warsztaty medialne i komunikacyjne i działam na rzecz aktywności obywatelskiej seniorów.

A w 100-leciu Kobiet odnalazłam HerStorię i pochłonęła mnie całkowicie Podlaska Księga Kobiet. Dzięki wspaniałym Kobietom z Przeszłości i cudownym Koleżankom z naszego stowarzyszenia.

Marta Siemieniuk

Jestem prawnuczką Józefy, Marii, Olgi i Marii, wnuczką Julii i Anny, córką Marii.

Jestem też specjalistką w zakresie przygotowania i koordynacji projektów współfinansowanych ze środków europejskich.  Autorką kilkudziesięciu projektów adresowanych do różnych grup społecznych: pracownicy administracji publicznej i samorządowej, wykluczeni społecznie, bezrobotni, młodzież, przedsiębiorcy.

Posiadam także wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu zespołem: kierowanie pracą działu szkoleniowego i projektowego. Obecnie jestem dyrektorką białostockiego ośrodka Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Jestem też działaczką społeczną, członkinią zarządu Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok.

W Stowarzyszeniu 100-lecie Kobiet uczę się i poznaję herstorię kobiet a szczególnie białostoczanek. Współdziałam z wspaniałymi kobietami, które mnie inspirują i motywują do działania.

A w 100-leciu Kobiet odnalazłam HerStorię i pochłonęła mnie całkowicie Podlaska Księga Kobiet. Dzięki wspaniałym Kobietom z Przeszłości i cudownym Koleżankom z naszego stowarzyszenia.

dr Eliza Szadkowska

Jestem córką Barbary Szadkowskiej, wnuczką Marianny Strzeszewskiej i Heleny Szadkowskiej.

Z wykształcenia jestem dr prawa. Obecnie pełnię funkcję prezeski Fundacji Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa i członkini Zarządu Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok. Pracuję jako wykładowca i trener akademicki, szkoleniowiec i doradca w sprawach partycypacji społecznej, dialogu obywatelskiego i działalności pożytku publicznego. Prowadzę także badania naukowe na temat działalności międzynarodowej organizacji pozarządowych oraz partycypacji społecznej.

W Stowarzyszeniu 100-Lecie Kobiet do 2022 r. zajmowała się ogarnianiem spraw formalnych, przygotowywaniem projektów, pozyskiwaniem środków na działania oraz wspieraniem licznych inicjatyw. 

Dorota Ostrożańska

Trenerka, mentorka, facylitatorka, coacherka, masterka RMP® i RSMP®. Absolwentka UW, SGH, Szkoły Trenerów Metrum, Szkoły Trenerów Komunikacji opartej na Empatii NVC®. Finalistka wyróżniona w VI Edycji konkursu Polish National Sales Awards 2014 w kategorii Trener Sprzedaży. Od 26 lat związana z branżą sprzedaży, wcześniej jako menedżerka zarządzająca zespołami sprzedawców, szkoleniowców, mentorów i menedżerów; obecnie z pasją wykonuje zawód trenera, mentora i coacha prowadząc szkolenia z zakresu efektywnej sprzedaży, rekrutacji, motywacji, budowania zespołu, przywództwa i coachingu. Zespoły, który szkoliła, systematycznie generowały jedne z najwyższych progresów w firmach.
Posiada rozległe doświadczenie w projektowaniu szkoleń. Z dumą wyznaje koncepcję lifelong learning doskonaląc kompetencje. Fascynuje ją wiele zagadnień, m.in. turkusowe organizacje, zarządzanie przez motywację i wartości, archetypy, ich rodzaje i związki pomiędzy nimi, systemy motywacji ludzkich. Biolożka, ekolożka i społeczniczka. Jedna z 11 inicjatorek „100-lecia Kobiet” i „Księgi Kobiet na 100-lecie Kobiet” na terenie województwa podlaskiego, założycielka My, Kobiety…  i Herstorycznego Białegostoku – przestrzeni popularyzowania wiedzy o niezwykłych kobietach, które żyły, mieszkały, tworzyły, działały w Białymstoku i na terenie województwa podlaskiego; kobietach, o których niewiele wiemy, a których osiągnięcia miały istotny wpływ na rozwój kultury, sztuki, edukacji, polityki, gospodarki. Przestrzeń powstała z inspiracji 100-leciem uzyskania praw wyborczych przez kobiety i bogatą herstorią Białegostoku i Podlasia.
Aktywnie angażuje się w działania mające na celu wzrost samoświadomości i sprawczości kobiet: warsztaty dedykowane herstorii kobiet „Motanki HERstoryczne”, łączące etnografię i dziedzictwo kulturowe Podlasia z poszukiwaniem dziedzictwa przodkiń z linii żeńskiej, spotkania i szkolenia rozwojowe „Boginie, które w Tobie żyją – Współczesna Kobieta i Archetypy”, „Co mówi o Tobie Twoje poczucie własnej wartości?”, „Twoja autentyczna marka osobista”, „Twój glos się liczy – wyraź go!”, cykl „Ja, Kobieta…” poruszający tematykę pracy nad doskonaleniem inteligencji emocjonalnej w oparciu o metodologię Nonviolent Communication®. Opracowuje i realizuje spacery HERstoryczne w hołdzie wyjątkowym Podlasiankom: Jadwidze Klimkiewiczowej, Norze Ney, Izabeli Branickiej, Elżbiecie Drużbackiej, Placydzie Bukowskiej. Odkrywa historię Kobiecego Białegostoku, rejestrując osiągnięcia kobiet takich jak Maria Makowska, która na przełomie XVIII i XIX wieku pełniła jako pierwsza kobieta w Białymstoku zawód lekarki czy Anna Czapska, która w międzywojniu prowadziła jedną z pierwszych księgarni w Białymstoku. Jest certyfikowaną Przewodniczką PTTK po województwie podlaskim.
W roku 2018 wzięła udział w projekcie „Bieżenki”, teatrze partycypacyjnym podejmując temat znaczący dla niej jako wnuczki bieżenki, jak i ważny społecznie, stanowiący jednocześnie element kultury i historii wspólnej podlaskiej, wschodniej, ludzkiej i osobistej, rodzinnej. https://www.linkedin.com/in/dorotaostrozanska/

 

Ewa Wierzbicka – Nosal

Jestem córką Aliny Wierzbickiej, wnuczką Marii Zdanowskiej, prawnuczką Tekli Łuksza oraz mamą Weroniki i Oliw ii Nosal. Przez wiele lat realizowałam się jako wykładowca akademicki, potem praca w marketingu, z zarządzie spółki, w kadrze zarządzającej jednostki publicznej. Po drodze było wiele zakrętów, a życie często samo pisało scenariusze. Wierzę  jednak, że droga, którą przeszłam nie była bez celu.

Doświadczenia, które zdobyłam przez wiele lat, nauczyło mnie , że nie warto otaczać się  ludźmi, którzy działają na nas jak toksyna zarówno w życiu służbowym jak i prywatnym. Jeżeli same nie zdecydujemy się na zmiany, to nikt za nas tego nie zrobi. Najważniejsze jest wówczas to by nie być ze wszystkim samą. Wsparcie może nam dać rodzina, przyjaciele, a często bywa też tak , że pomoc przychodzi z zupełnie obcej strony od osób, które rozumieją  nasz problem.

Dziś jestem tu  w 100 – leciu Kobiet i po raz pierwszy czuję się na swoim miejscu, mając wokół siebie właściwych ludzi.

Małgorzata Wenclik

Jestem mamą Marceliny Wenclik, córką Zbożeni Łapuć z domu Prochacka, wnuczką Stanisławy Łapuć z domu  Radel i Janiny Prochackiej z domu Popko, prawnuczką Zofii Anikiej i Pauliny Kiszkiel, Franciszki, Antoniny Bergiel,

Z wykształcenia jestem prawniczką. Uwielbiam pracę w gronie aktywnych i pomysłowych ludzi. Mam szczęście do niesamowitych i inspirujących kobiet, które pojawiają się w moim życiu. Należę do osób kreatywnych i umiem marzenia przekuwać w rzeczywistość. Zawsze byłam optymistką moja szklanka jest do połowy pełna. Inspiracji do działań szukam często w biografiach innych ludzi. Wiem, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Stowarzyszenie daje mi ogromne pole do realizacji pomysłów, które odbiegają od mojej drogi zawodowej jako nauczyciela akademickiego i menagera administracji.

Skip to content