Podlaska Księga Kobiet

Kobiety zwykłe i niezwykłe

W 2018 roku wymyśliłyśmy papierową kronikę, do której zaczęłyśmy wspólnie z mieszkańcami Białegostoku wklejać rodzinne fotografie naszych przodkiń i dodawać do tych zdjęć krótsze lub dłuższe opisy I opowieści.  Inauguracja tej kroniki, którą nazwałyśmy Księgą Kobiet miała miejsce 28 listopada 2018 roku – dokładnie w 100-tną rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Kobiety w Polsce.

Warto poznawać kobiety zwykłe niezwykłe i zauważać ich rolę w tworzeniu historii, zwanej od słowa „HerStory” (jej historia) Herstorią, nieprawdaż?

Podlaska Księga Kobiet

Warto poznawać kobiety zwykłe niezwykłe i zauważać ich rolę w tworzeniu historii, zwanej od słowa „HerStory” (jej historia) Herstorią, nieprawdaż?   W 2018 roku wymyśliłyśmy papierową kronikę, do której zaczęłyśmy wspólnie z mieszkańcami Białegostoku wklejać rodzinne fotografie naszych przodkiń i dodawać do tych zdjęć krótsze lub dłuższe opisy I opowieści.  Inauguracja tej kroniki, którą nazwałyśmy Księgą Kobiet miała miejsce 28 listopada 2018 roku – dokładnie w 100-tną rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Kobiety w Polsce.  A działo się podczas happeningu przy białostockim ratuszu:

Kobiety zwykłe i niezwykłe

Potem wymyśliłyśmy multimedialną Podlaską Księgę Kobiet i zbieranie historii=herstorii w formie zapisów filmowych, które publikujemy i publikować będziemy  w internecie, aby rozszerzyć zasięg. Tak powstał pomysł pierwszego projektu, na który dostałyśmy niewielkie dofinansowanie  i który był pierwszym zadaniem publicznym realizowanym przez Stowarzyszenie 100-lecie, które właśnie powstało.  Potem już tylko należało projekt zrealizować i pokazać efekty naszej pracy.

Notacja filmowa to rodzaj wywiadu video, zapisu filmowego, który opowiada o życiu i o unikalnym doświadczeniu osoby, niezwykłej Polki, która stała się świadkiem i uczestnikiem historii Polski oraz historii naszego regionu. Bohaterkami filmu są też  wyjątkowe przedstawicielki naszej rodziny, które są dla nas współczesnych kobiety wzorem do naśladowania. Filmy zrealizowało Stowarzyszenie 100-lecia Kobiet – a nad ich koncepcją, nagraniami i montażem czuwała Bożena Bednarek ze 100-lecia Kobiet.

Kobiety zwykłe i niezwykłe 2019

Anna Ostrożańska
Bieżenka i kobieta samodzielna

Jadwiga Klimkiewiczowa
Kobieta biznesu i radna Białegostoku

Helena Bohle-Szacka “Lilka”
Kreatorka mody i malarka

Nora Ney
Gwiazda kina z Białegostoku

Placyda Bukowska
Artystka Wileńska i Białostocka

Wanda Wenclik
Prawniczka miłująca sztukę i podróże

Kobieta inspiracja - ELLA K Elżbieta Klemensowicz

Przyjemność, zaszczyt, duma i radość!
To czułyśmy goszcząc na naszym kolejnym spotkaniu 100-lecie Kobiet niezwykłą

Ella Klemensowicz

,

Ella K-Art&Fashion Jewellery

i jej fascynujące i unikatowe prace, sycące precyzją wykonania, kunsztem, obfitością surowców, w tym naturalnych kamieni i barokowym bądź gotyckim stylem wszystkie zmysły.

Tę niepowtarzalną biżuterię można było obejrzeć, przymierzyć i zakupić.
?Elżbieta Klemensowicz urodziła się w Białymstoku. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie i wydział wychowania muzycznego w Białymstoku. W latach 1988-1990 pracowała jako dyrygentka Chóru Politechniki Białostockiej, a także jako statystka do „Krakowiaków i Górali” W. Bogusławskiego, „Operetki” W. Gombrowicza oraz „Kolegów” A. Strindberga w Teatrze im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Do ostatniej sztuki projektowała także kostiumy.
W 1992 roku wyjechała do Paryża, a w latach 1994-1998 studiowała śpiew w Konserwatorium w La Courneuve pod stolicą Francji, jednocześnie kreując biżuterię, która stała się jej i pasją i pracą. Swoje pierwsze kompozycje sprzedawała na Montmartrze wśród artystów, kolejne na salonach sztuki współczesnej. W 2002 roku Elżbieta założyła firmę i tworzy pod pseudonimem ELLA K. Współpracuje z butikami w Paryżu, na Mauritiusie, w Wenecji, w Libanie, wystawia w galeriach sztuki w Polsce, Szwecji, USA. Jej dzieła pokochały m. in. Kora, Iris Apfel, Joanna Sarapata, Ewa Kasprzyk. ELLA K regularnie uczestniczy w pokazach mody, tworząc kolekcje dla projektantów i projektantek takich jak Izabela Łapińska, Christophe Guillarme, Christian Lacroix. Mieszka w Paryżu z córką Alice*.
Spotkanie odbyło się w jednym z najwspanialszych miejsc, jakie tylko do stworzenia oprawy dla tej niepowtarzalnej biżuterii można było sobie wymarzyć.
Hotel Traugutta3 Białystok

i

Restauracja Regiment 1884

, wyrafinowane cappuccino

Julius Meinl

i zmysłowe prosecco w eleganckich kieliszkach, słynne Eton Mess, stylowa aranżacja biżuterii i wyszukane przez właścicielkę Anna Narel szlachetne i eleganckie dekoracje wnętrz idealnie skomponowały się z prezentowanymi przez artystkę małymi dziełami sztuki.

Spotkanie poprowadziły

Ewa Wierzbicka-Nosal

i

Małgorzata Wenclik

, sprawiając, że liczne uczestniczki i nieliczni uczestnicy (panowie też z nami byli) poznały, poznali artystkę nie tylko jako projektantkę biżuterii, ale i niezwykle ciepłą i otwartą osobę i miłośniczkę kapeluszy.

?Elżbiecie Klemensowicz dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i dołączenie do cyklu „Kobieta Inspiracja” oraz wpis do

Podlaska Księga Kobiet

i dołączenie do „Kobiet Zwykłych – Niezwykłych”.

?Ani Narel dziękujemy za kolejną wspólną realizację i najwyśmienitszą z możliwych gościnę.
?Wszystkim gościniom i gościom dziękujemy za niezwykły wieczór.
**zdjęcia z logo Ella pochodzą ze strony https://www.ellakbijoux-paris.com/
 

Bożena Bednarek

Jestem córką Ludmiły Żukowskiej, wnuczką Jadwigi Miegoń i Janiny Żukowskiej, prawnuczką Anny Rewery i Heleny Jasińskiej. Mam szczęście w życiu, bo od zawsze robię tylko, co kocham i co mnie rozwija. Co prawda kręcą mnie tylko nowe i kreatywne pomysły, ale cóż nie dla wszystkich są gotowe wzory i dobre praktyki. Uwielbiam literaturę piękną, z podkreśleniem słowa „piękna” i pewnie dlatego prowadzę Klub Czytelniczy Ex Libris i biegam na festiwale literackie. W Stowarzyszeniu Szukamy Polski jestem animatorką kultury, realizuję filmy, prowadzę warsztaty medialne i komunikacyjne i działam na rzecz aktywności obywatelskiej seniorów.

A w 100-leciu Kobiet odnalazłam HerStorię i pochłonęła mnie całkowicie Podlaska Księga Kobiet. Dzięki wspaniałym Kobietom z Przeszłości i cudownym Koleżankom z naszego stowarzyszenia.

Skip to content