Prawda czy fałsz. 100-lecie Kobiet zaprasza na cykl warsztatów o fake newsach

 

100-lecie Kobiet zaprasza kobiety do udziału w cyklu warsztatów o fake newsach pod nazwą “Prawda czy fałsz – bądź pewna siebie i świadoma tego, co dzieje się wokół Ciebie” Warsztaty są częścią projektu wpisującego się w popularyzację idei fact-checkingu w Polsce. Oprócz szkoleń powstanie Poradnik online i artykuły z analizą przykładów fake newsów o kobietach, które będą opublikowane na stronie 100leciekobiet.pl.

– Współczesny świat roi się od manipulacji informacją dla określonych celów, nieuczciwych intencji, fabrykowanych kłamstw, nadużyć w wykorzystywaniu prawdziwych informacji poprzez wyjmowanie wypowiedzi z kontekstu czy użycie zdjęć z przeszłości oraz mowy nienawiści- mówi Dorota Ostrożańska* ze 100-lecia Kobiet, która poprowadzi warsztaty.

Świat fake newsów nie ogranicza się tylko do środowiska online, z którym nieprzypadkowo jest, ze względu na tempo rozwoju technologicznego i cyfrowego, kojarzony. Fake newsy są stare jak świat. A kanały ich dystrybucji bardzo różnorodne. Obecnie zaś dzięki możliwościom, które dają armie botów, fabryki trolli, tysiące klonowanych profili i sztuczna inteligencja, skala zjawiska przybiera na sile.

Ogólnoeuropejskie badanie Eurobarometr, przeprowadzone przez Kantar TNS na zlecenie Komisji Europejskiej w lutym 2018 dowiodło, że fake newsy to codzienność dla prawie połowy Polaków – aż 48% przyznało, że codziennie lub prawie codziennie spotyka się z wiadomościami czy informacjami, które ich zdaniem zniekształcają rzeczywistość lub nawet są nieprawdziwe. W Europie ta sama statystyka wynosi 37%. Aż 79% badanych w Polsce uważa, że zjawisko stanowi problem dla funkcjonowania demokracji (odpowiednio 83% Europejczyków). Co ciekawe, Polki i Polacy są zdania, że w 71% przypadków potrafią rozpoznać zniekształcone treści, co wydaje się dość optymistycznym założeniem.    http://www.tnsglobal.pl/…/03/K.013_Fake_news_O03a-18.pdf

Niestety w praktyce nie zdajemy sobie sprawy, jak często jesteśmy ofiarami fałszerstw, a nawet same niechcący, w dobrej wierze powielamy nieprawdziwe treści, ulegając np. zakłóceniom poznawczym.
Czy ptaki „powariowały” od fal 5G na wzór tych ze znanego filmu Alfreda Hitchcocka „Ptaki”? Nie. To falsz.
Czy Greta Thunberg wezwała Chińczyków do zaprzestania używania tradycyjnych pałeczek w celu ochrony drzew? Nie. To fałsz.

Czy miała rację prof. Małgorzata Fuszara mówiąc, że około 90% ofiar przemocy to kobiety, zaś około 90% sprawców przemocy to mężczyźni (chodzi o przemoc domową)? Tak. To prawda.
Czy prawdą są słowa Sylwii Spurek, że kobiety zajmują 29,3% stanowisk w organach dużych przedsiębiorstw w UE i tylko 16,6% najwyższych stanowisk kierowniczych? Tak. To prawda.

 

Powyższe przykłady pochodzą z oficjalnej strony Stowarzyszenia Demagog – pierwszej w Polsce organizacji fact-checkingowej. https://demagog.org.pl/

– Myślisz, że nie masz uprzedzeń? Nie łudź się – masz je. Wszyscy je mają. Dzięki wglądowi w siebie podczas cyklu warsztatów być może dowiesz się o sobie czegoś zaskakującego, a swoim nawykom i uprzedzeniom będziesz mogła się poprzyglądać z różnych perspektyw.
Otrzymasz e-dyplom ukończenia każdego warsztatu skonstruowanego tak, że z jednej strony  każdy stanowi integralne części, a drugiej całość”

Każdy warsztat jest adresowany do 10 kobiet. Prześlij swoje zgłoszenie i napisz dlaczego chcesz wziąć udział w warsztatach: urealniajaspiracje@gmail.com

O kwalifikacji zadecyduje kolejność zgłoszeń zawierających motyw. Zastrzegamy sobie prawo do wyboru finalnej grupy odbiorczyń. Zachęcamy – bądź z nami na dowolnym z trzech warsztatów. Możesz wziąć także udział we wszystkich warsztatach-mówi Dorota Ostrożańska.

Terminy i tematyka poszczególnych warsztatów „Prawda czy fałsz”:
cz. 1 – 20.02.2021 godz. 18.00-20.00 Uwaga! Fake News! – pusty slogan czy realne zagrożenie? Sprawdź swoje kompetencje medialne
cz. 2 – 27.02.2021  godz.18.00-20.00 W matni manipulacji – nie daj się wkręcić! Poznaj skuteczne metody weryfikacji.
cz. 3 – 6.03.2021 godz. 18.00-20.00 Prawda czy fałsz – W jakiej bańce filtrującej/informacyjnej żyjesz? Kontroluj zakłócenia poznawcze, rozwijaj krytyczne myślenie.

Udział w zajęciach przygotowanych we współpracy z TechSoup Europe jest bezpłatny. Linki do warsztatów, które odbędą się poprzez platformę Zoom i szczegóły są w wydarzeniach na: https://www.facebook.com/100leciekobiet

 

* Dorota Ostrożańska – trenerka, mentorka i facylitatorka, absolwentka UW, SGH, Szkoły Trenerów Metrum i Szkoły Trenerów Komunikacji opartej na Empatii.
Od 27 związana z sprzedażą i zarządzaniem. Posiada rozległe doświadczenie w projektowaniu szkoleń; jest autorką licznych publikacji dla prasy wewnętrznej korporacji i firm, w których pracowała. Fascynuje ją wiele zagadnień, m. in. Herstoria, dlatego założyła Herstoryczny Białystok – przestrzeń popularyzowania wiedzy o niezwykłych kobietach, które żyły, mieszkały, tworzyły, działały w tym mieście, a o których niewiele powszechnie wiadomo.

100-lecie Kobiet

Kontakt Dorota Ostrożańska tel.578 432 300

Skip to content