Kobiety w Polsce w różnym wieku protestują przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, o którym zrobiło się głośno w październiku 2020 r. Różne grupy społeczne włączają się w protesty kobiet, silną grupę stanowią seniorki. W mediach społecznościowych pojawiają się filmiki i zdjęcia z protestów, o jednym ze zdjęć poniżej:
„Babcia na proteście nie nawołuje do konfrontacji z Kaczyńskim”* (za Demagogiem https://demagog.org.pl/…/babcia-na-protescie-nie…/)
W różnych filmach i zdjęciach krążących po sieci, zwłaszcza tych dokumentujących protesty, możemy jednak natrafić na manipulacje** (**manipulacja – forma wywierania wpływu na osobę lub grupę w taki sposób, by nieświadomie i z własnej woli realizowała cele manipulatora). Taki proceder miał miejsce w przypadku zdjęcia starszej pani, które jak się okazuje poddano przeróbce. Niejedynej, bo w sieci można spotkać kilka modyfikacji tego wspomnianego zdjęcia.

Pisze o nich pierwsza polska organizacja fact-checkingowa

Demagog

:

“28 października na grupie “Murem za Romanem Giertychem”*** pojawił się post, w którym widzimy zdjęcie starszej kobiety trzymającej transparent z napisem: „Kaczyński wyłaź z nory będziemy się napierdalać””. Kolejny przykład przeróbki tego samego zdjęcia zaprezentowany przez wspomniane stowarzyszenie Demagog pochodzi ze strony grupy “Jestem gorszego sortu” – tym razem starsza pani trzyma baner ze słowami: „Poświęcę się dla Narodu rozdziewiczę Kaczora”. Udostępniono je także na twitterze.
Użycie zdjęć oryginalnie wykonanych w innym miejscu i czasie jest dezinformacją**** (****dezinformacja – informacje stronnicze lub celowo wprowadzające w błąd, zmanipulowane fakty albo przekazy, propaganda).
Demagog dotarł do autora zdjęcia Shaya Nartkera, który potwierdził fakt jego wykonania podczas Marszu Kobiet w Cincinnati, w stanie Ohio w USA. Demostracja odbyła się 21 stycznia 2017 roku.
Prawdziwe zdjęcie z marszu można zobaczyć pod linkiem: https://twitter.com/emi…/status/822934347539972097/photo/1, zaś oryginał wyglądał tak: https://mymodernmet.com/womens-marches-signs/
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

Artykuł powstał w ramach projektu Stowarzyszenia

100-lecie Kobiet

#PrawdaczyfałszbądpewnasiebieiświadomategocosiędziejewokółCiebie realizowanego we współpracy z

TechSoup Europe

.

Marta Siemieniuk

Stowarzyszenie

100-lecie Kobiet

❌

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
***Grupa “Murem za Romanem Giertychem” zmieniła swoją nazwę na Kawa na ławę. Loża komentatorów. Post z fake newsem nt starszej kobiety został usunięty.