.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Fotografię zamieszczoną na profilu jednego z użytkowników Twittera polubiono ponad 800 razy. Wpis został podany dalej z blisko 400 kont.
Jedną z osób, która podała dalej nieprawdziwe zdjęcie była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Bernadeta Krynicka. “Nic dodać i nic ująć. Wszystko jasne” – napisała na Twitterze. Zrzut ekranu dokumentujący ten fakt zamieściła jedna z użytkowniczek serwisu.
Prawdziwa fotografia pochodzi z profilu Grety Thunberg na Twitterze. Została opublikowana 30 grudnia 2018 r. i dokumentuje spotkanie aktywistki z Alem Gore’em – amerykańskim politykiem i działaczem na rzecz powstrzymania negatywnych zmian klimatycznych.
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Inną fałszywą informacją dotyczącą Grety jest to, że zabroniła Chińczykom używania tradycyjnych pałeczek, zaś prawda jest taka, że nie zabroniła ich używania i że nigdy żadne media nie wyłapały tej informacji.
Cytat został oczywiście zmyślony. Takie działania mają na cele zaszkodzenie osobie, której dotyczy. Fotografia z nieprawdziwym tekstem krąży po internecie i jest przerabiana na różne sposoby.
za demagog.org.pl :„Czy Greta Thunberg wypowiedziała te słowa? Sprawa nie jest nowa. Już w styczniu 2020 roku pojawiły się pierwsze publikacje na Twitterze dotyczące rzekomej wymiany zdań pomiędzy Szwedką a Chińczykami. Sprawę analizował Reuters oraz amerykański portal fact-checkingowy Snopes.com. Oba artykuły opublikowane zostały w maju tego roku. Jeszcze wcześniej, bo w kwietniu, duńscy analitycy wyśledzili z kolei, że w styczniu w Chinach pojawił się tweet, który mógł dać początek tej nieprawdziwej wypowiedzi. Tweet ten miał być odpowiedzią na wywiad z aktywistką, która stwierdziła, że jest gotowa podróżować do krajów azjatyckich. W rzeczywistości, w czasie swojego wystąpienia, którego fragment ukazano w tweecie, Greta Thunberg nie wspomniała o pałeczkach.”
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Pamiętajcie, by zawsze weryfikować informacje.
Marta Siemieniuk
100-lecie kobiet

Artykuł powstał w ramach projektu Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet #PrawdaczyfałszbądźpewnasiebieiświadomategocosiędziejewokółCiebie realizowanego we współpracy z

TechSoup Europe

.

Skip to content