✌??SEKCJA: aktywność obywatelska kobiet w różnych społecznościach
SPOŁECZNA KAMPANIA EDUKACYJNA „Prawda czy Fałsz? Bądź pewna siebie i świadoma tego, co dzieje się wokół Ciebie”, polegającą na podawaniu przykładów Fake News trwa.
Nasze cele – ?przestrzeganie przed manipulacjami, ?propagowanie idei fact-checkingu i ?rozwijanie kompetencji medialnych.

Autorką dwunastego przykładu jest

Marta Siemieniuk

.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Marta Lempart jest osobą publiczną, niewygodną obecnej władzy i w związku z tym bardzo narażoną na wszelkiego rodzaju ataki, szczególnie w mediach, gdzie skutecznie można tworzyć o niej fake newsy czy przerabiać jej zdjęcia i wklejać tekst podając jako jej wypowiedź.
Pamiętajcie, by zawsze mieć czujność i sprawdzać wiarygodność przedstawianych informacji. Polecam zapamiętać takie strony jak:
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Poniżej kilka fake news i dezinformacji na temat Marty Lempart zaczerpniętych z ww. stron??:
?nieprawdziwe wiadomości, często o charakterze sensacyjnym, tworzone z zamiarem rozpowszechniania na szeroką skalę, w celu osiągnięcia zysku, wypromowania lub zdyskredytowania osoby publicznej, partii politycznej, firmy itp.?
?Wiadomości TVP zacytowały wpis z konta twittowego Marty Lempart, jak się później okazało konto nie było oryginalnym kontem liderki OSK, tylko założonym przez osobę o nicku @czlowiek_bobr?
O wpadce Wiadomości TVP pisały różne media. Wiadomości jeszcze tego samego dnia sprostowały swoją wpadkę.
O godz. 20:32 na twitterowym profilu stacji pojawiło się wyjaśnienie wpadki z zacytowanym wpisem: Wskutek niezamierzonego błędu edytorskiego z materiału @WiadomosciTVP wypadł komentarz „z tej politycznej akcji śmieje się część internautów”, poprzedzający satyryczny tweet @czlowiek_bobr co mogło sugerować, że jego autorką jest @martalempart. Przepraszamy za nieporozumienie” – stwierdzono.
Mimo tego sprostowania wiadomość poszła w „świat” i na pewno wielu odbiorców potraktowało ją jako prawdziwą.
?Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, w TVN powołał się na inny fałszywy tweet, z którego wynikało, że Lempart jest za “zakazem sprawowania urzędów publicznych przez katoli”?
Jak zbadał demagog.org.pl i podaje na swojej stronie „Marta Lempart nie chce zakazania “sprawowania urzędów publicznych przez katoli”– prawdziwość tej wypowiedzi zbadał też serwis https://konkret24.tvn24.pl/
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?informacje stronnicze lub celowo wprowadzające w błąd, zmanipulowane fakty albo przekazy, propaganda?
„Przyzwolenie dla najróżniejszych form dezinformacji łączy dziś klasę polityczną ponad wszelkimi podziałami – uważa Alek Tarkowski, prezes think tanku Centrum Cyfrowe.”
?Strajk Kobiet nie wycofał się z postulatu legalnej aborcji?
W sieci pojawiła się dezinformacja na temat Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, który rzekomo miał się wycofać z postulatu legalnej i ogólnodostępnej aborcji. Wiele portali (jak np. TVP Info, DoRzeczy czy Salon24) informowało o niejednoznacznej postawie feministek, której wyrazem miał być tweet jednej z aktywistek. W rzeczywistości legalna i ogólnodostępna aborcja jest wciąż postulatem OSK, prace nad projektem liberalizującym aborcję trwają.
Marta Siemieniuk
100-lecie Kobiet
Źródło zdjęcia: Demagog
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

Artykuł powstał w ramach projektu Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet #PrawdaczyfałszbądźpewnasiebieiświadomategocosiędziejewokółCiebie realizowanego we współpracy z

TechSoup Europe

.

Skip to content