Kobiety tworzące herstorię, szczególnie te zaangażowane politycznie, często padają ofiarą fake news i manipulacji. Tak było z Hillary Clinton, kandydującą na urząd prezydencki w kampanii wyborczej w USA w 2016. Posądzono ją wówczas m.in. o celowy handel bronią z terrorystami i rzekomą sprzedaż broni dżihadzistom ISIS*. Przypomnijmy – Hillary Clinton, sekretarza stanu USA w 2009–2013, była kandydatką Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich. Fałszywą informację jako pierwszy zamieścił prawicowy portal thepoliticalinsider.com, a zdaniem ekspertów informacja ta zajęła 5 miejsce na liście największych fake newsów podczas trwania kampanii prezydenckiej w USA** (Roberts 2016), osiągając zasięgi w postaci minimum 789 tys. wejść na fb (dla porównania „news” o poparciu papieża Franciszka dla Trumpa miał ponad 961 tys. odsłon).***
Oczywiście, w chwili obecnej oryginalnego fake newsa o tytule: „WikiLeaks Conirms Hillary Sold Weapons” nie mamy szans zobaczyć – został usunięty ze strony thepoliticalinsider.com.
Julian Assange miał powiedzieć, że „Hillary Clinton i jej departament stanu aktywnie zbroili islamskich
dżihadystów, w tym ISIS (…)”.****
Prawdą potwierdzoną przez organizację fack-checkingową jest, że Assange powiedział, iż ”Departament Stanu pod kierownictwem Clinton zatwierdził dostawy broni do Libii podczas interwencji w 2011 r. i że później ta broń traiła w ręce dżihadystów”***** (Ritchie 2016)
Pomiędzy jednak zatwierdzeniem dostawy przez departament a aktywną, bezpośrednią i świadomą sprzedażą broni ISIS przez Hillary nie można postawić znaku równości. Słowa Julianna Assange’a sprytnie przekręcono, co nie pozostało bez wpływu na wyniki sondażowe trwającej kampanii prezydenckiej.
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Zestawienie wzmianek o Hillary Clinton w sieci m.in.:
Hillary zarzucano też, że agitowała ISIS do poparcia swojej kandydatury, ale to już inny przypadek fake news, który dotknął tę samą polityczkę.
* Lacapria 2016; Ritchie 2016
** Roberts 2016
*** tekst zredagowałam na podstawie „Fake news w polityce. Studia przypadków.” Marek Palczewski, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Poland pobrany z czasopisma Mediatizations Studies http://mediatization.umcs.pl
****jw.
*****Ritchie 2016; sprawdziła to organizacja fack-checkingowa cnbc.com
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Artykuł powstał w ramach projektu Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet #PrawdaczyfałszbądźpewnasiebieiświadomategocosiędziejewokółCiebie realizowanego we współpracy z TechSoup Europe.