Pełnienie funkcji osoby publicznej, niestety często wiąże się z wysokim prawdopodobieństwem narażania się na ataki personalne, jak i znajdowania na swój temat dezinformacji w sieci. Im większa skala działania i aktywność, im częstsze zabieranie głosu, tym więcej przestrzeni do ataków ze strony przeciwników i wrogów politycznych, tym więcej „okazji” do pojawienia się w sieci w roli bohaterka czy bohaterki nieraz brudnych i ośmieszających, dyskredytujących fake news.
Żyjemy w świecie mediów społecznościowych, które są idealnym miejscem tworzenia fake news, misinformacji czy siania nieprawdy. Jako świadomi odbiorcy i odbiorczynie musimy mieć na uwadze, że nie wszystko, co podane do informacji publicznej stanowi prawdę. Potrzebujemy pamiętać o weryfikacji informacji: zatrzymajmy się, zbadajmy źródło, znajdźmy potwierdzenie, śledźmy źródła.*
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Fake news dotyczy Joanny Scheuring-Wielgus. Chodzi o wesele posła Nowoczesnej Krzysztofa Truskolaskiego, na którym była posłanka. W sieci możemy znaleźć relację z tego, jak się tam zachowywała. Sprawa dotyczy roku 2017.
Dziennikarz Rafał Otoka-Frąckiewicz napisał na Facebooku, że w czasie wesela partyjnego kolegi: „pani poseł nawaliła się jak stodoła i zaczęła biegać z kieliszkiem wódki wrzeszcząc: Za Smoleńsk!!! Traf chciał, ze na sali była inna posłanka .N, pani Barbara Dolniak, której maż zginął w Smoleńsku. Informacje na ten temat podchwyciły w większości media prawicowe, pojawiły się też opinie, że Wiadomości TVP chcą wykorzystać informację w materiale nt Nowoczesnej.
Posłanka wydała oświadczenie, w którym zaprzecza przedstawionym faktom i grozi procesem sądowym. Oświadczenie opublikowane zostało na koncie tweetowym.
Również poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zaprzecza, jakoby taka sytuacja miała miejsce.
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Kolejnym przykładem podsycania opinii publicznej i próbą oczerniania i wyrabiania złej opinii na temat posłanki było wykorzystanie sytuacji z wywiadu w Radio Zet:
„Interesuje się pani tematyką osób niepełnosprawnych, proszę wyjaśnić skrót PFRON – pytała Joannę Scheuring-Wielgus prowadząca rozmowę w Radiu ZET. – O matko… nie wiem – odparła posłanka Lewicy.”
Z całego wywiadu przechwycona i powielona została informacja o braku wiedzy posłanki na temat skrótu PFRON; pojawiła się na stronie TVP Info oraz stronach regionalnych oddziałów TVP.
Po weryfikacji artykułu na stronie TVP Info okazuje się, że sama sytuacja miała miejsce, wywiad odbył się i posłanka rzeczywiście nie potrafiła rozwinąć skrótu PFRON. Ale czy to jest powód, by pomijać pozostałą treść wywiadu?
Marta Siemieniuk
100-lecie Kobiet
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
*Metoda SIFT – 4 kroki

Artykuł powstał w ramach projektu Stowarzyszenia

100-lecie Kobiet

!#PrawdaczyfałszbądźpewnasiebieiświadomategocosiędziejewokółCiebie realizowanego we współpracy z

TechSoup Europe

.

Skip to content