Fałszywe informacje nie omijają też sceny muzycznej. Podaję poniżej przykład dezinformacji, której ofiarą padała młodziutka artystka pochodzenia romskiego. To rodzaj fake newsa celowo stworzonego, aby zaszkodzić osobie, grupie społecznej, organizacji lub krajowi. Komu zaszkodził tym razem?
❓Czy Jarosław Kaczyński był inspiracją dla Viki Gabor? To mogłoby wynikać z pewnego popularnego mema rozsiewanego w Internecie. Młoda, utalentowana wokalistka, laureatka Eurowizji dla dzieci pojawiła się na zdjęciu obok słów, które sugerowały jej rzekomą wypowiedź. Chodziło o inspirację, którą miał być dla Viki Gabor Jarosław Kaczyński i PiS. Okazało się to hitem Internetu, który zalał media społecznościowe. Viki Gabor miała powiedzieć:
„W muzyce, którą tworzę, inspiruje mnie Jarosław Kaczyński. Jest on dla mnie największym autorytetem. Dziękuję, że PiS rządzi polską i że mogę tutaj rozwijać swoją miłość do muzyki. Kocham Polskę.”
O sprawie pierwszy napisał portal Antyfake.pl: https://www.antyfake.pl/viki-gabor-jaroslaw-kaczynski
Mem był kolportowany w grupach sympatyków Prawa i Sprawiedliwości. Zdjęcie miało pojawić się też na niektórych profilach lewicowych np. grupie „Kobiety Lewicy,” gdzie artystka spotkała się z nieprzyjemnymi komentarzami.
Na Antyfake czytamy też: „Słowa te zostały jej więc przypisane w celu zmanipulowania użytkowników Facebooka. Niestety wielu z nich dało się nabrać na tego fake’a, a w komentarzach zaroiło się od stanowczej, często wulgarnej krytyki pod adresem Gabor.
Co ciekawe, na innej grupie na platformie społecznościowej jedna z internautek przekazała, że informowała pod omawianym postem o fałszywości cytatu. Jej komentarz miał jednak zostać usunięty”.
Na innym portalu badającym fałszywe informacje FAKENEWS czytamy:
„Można powiedzieć, że powyższe zdjęcie „dokłada oliwy do ognia”. Owszem, u ludzi sprzyjających obecnej władzy, grafika wywołało wielki entuzjazm i radość. U osób o bardziej lewicowych poglądach, reakcje były zgoła odmienne. Nikt nie zadał sobie jednak trudu, aby zweryfikować prawdziwość wypowiedzi. W przypadku tak młodych artystów powinno być to rutyną.”
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Ukradzione i sfałszowane zdjęcie, wykorzystanie symbolu flagi narodowej w zupełnie innym kontekście, manipulacja polityczna i dyskredytacja Viki Gabor, która nigdy nie wypowiedziała powyższych słów.
❓Czy zawsze zdajemy sprawę ze skutków, rozsiewając sensacyjne informacje?
Bożena Bednarek
100-lecie Kobiet
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

Artykuł powstał w ramach projektu Stowarzyszenia

100-lecie Kobiet

„Prawda czy fałsz? – bądź pewna siebie i świadoma tego, co się dzieje wokół Ciebie” realizowanego we współpracy z

TechSoup Europe

.