Deep fake nie kojarzy się nam z niczym pozytywnym. To technika obróbki obrazu, polegająca na łączeniu obrazów twarzy ludzkich przy użyciu technik sztucznej inteligencji. Technika stosowana jest do łączenia i nakładania obrazów nieruchomych i ruchomych na obrazy lub filmy źródłowe przy użyciu komputerowych systemów uczących się. Jest to więc fałszowanie zdjęć i filmów.*
W artykule Michała Duszczyka z 16.11.2020 na cyfrowarp.pl „Kora Jackowska jeszcze wystąpi. Pomoże hologram”** czytamy: „Dla fanów zmarłej przed dwoma laty piosenkarki to będzie bezprecedensowe wydarzenie. Rodzimy startup Leia Display System wraz z firmą ART-73, specjalizującą się w promocji polskiej kultury, ożywili ikonę krajowej muzyki rockowej Korę Jackowską (…)/
Do stworzenia wirtualnej Kory wykorzystano technologię Deep Fake, bazującą na sieciach neuronowych i AI, która potrafi się uczyć ludzkich twarzy, bazując wyłącznie na zdjęciach. (…)Efekt jest tak wiarygodny, że praktycznie nie da się rozpoznać manipulacji.
Na polsatnews.pl 10.11.20210 ukazał się obszerny materiał dotyczący przygotowania teledysku „Powstał hologram Kory. Była artystką o wielu twarzach” ***
Starałam się podejść do tego ideologicznie, czyli odzwierciedlić jej osobowość i kobiecość. Z drugiej strony technicznie – naśladować jej ruchy, gesty i mimikę – podkreśliła aktorka Aleksandra Popławska, która wcieliła się w rolę Kory.
Hologram słynnej wokalistki został stworzony za pomocą technologii “Deep Fake” – opartej na sztucznej inteligencji oraz sieciach neuronowych. Przy tworzeniu projektu wykorzystano tysiące fotografii Kory z lat 90. Zgodę na udostępnienie wizerunku wokalistki wyraził Kamil Sipowicz. Podczas prezentacji widzowie mieli okazję wysłuchać utworu “Po prostu bądź”.
– To bardzo skomplikowane doświadczenie. Z jednej strony jest przeświadczenie, że Kory nie ma, że to jest tylko technologia. A z drugiej czuje się jakąś taką duchową obecność – podkreślił Kamil Sipowicz w rozmowie opublikowanej na kanale Leia Display System. – Hologram pokazuje Korę w jej bardzo charakterystycznych gestach, minach, spojrzeniu, ruchu i tańcu… – zaznaczył. – Tak naprawdę nie wiemy, z czym mamy do czynienia – ze sztucznym wirtualnym bytem, czy Kora jest tutaj naprawdę obecna – dodał. – To jest jakiś sposób na zmartwychwstanie – stwierdził.
Mariusz Stelmaszczyk, dziennikarz stacji Rock Radio: – Kiedy zobaczyłem ten krótki filmik z prezentacji hologramu, odebrałem to bardziej jako rodzaj jakiegoś performansu niż zjawisko, które miałoby zostać z nami na stałe. Wątpię, żebyśmy chodzili w najbliższym czasie co tydzień na koncerty z udziałem hologramów. Myślę, że ten pomysł jest takim fajnym sposobem na upamiętnienie Kory, która była artystką o wielu twarzach. Mieliśmy takiego Davida Bowiego w kobiecej wersji – tłumaczył dziennikarz.
– Kora (red.) funkcjonuje z nami przez ten jeden magiczny moment, przez te parę minut – chciałoby się ją tak zatrzymać – opisywała aktorka Aleksandra Popławska, komentując wrażenia towarzyszące w odbiorze projektu.
– Muszę powiedzieć, że to chyba moje największe aktorskie wyzwanie – zaznaczyła Popławska. – Trzeba oddać swoje ciało, mimikę, na którą nakładana jest twarz Kory – tłumaczyła . – Właściwie stałam w jednym miejscu, w jednym punkcie na “green screenie”. Jest to takie odarte z jakiejś duchowości, z takiej atmosfery, którą Kora często miała na przykład na koncertach – dodała.
Pomysł realizowała firma ART73 wspólnie ze start-upem Leia Display System, który m.in. odpowiadał za projekt umożliwiający wyświetlanie obrazu w powietrzu.
Zobaczcie efekt tej pracy i reportaż z powstawania tego spektakularnego projektu.
Czy nie budzi to wątpliwości?
Pomysł z wykorzystaniem technologii deep faków w dobrej intencji – jest dyskusyjny, ale intencja jest dobra. Odpowiedź nie jest łatwa.
Hologram Kory w utworze “Po prostu bądź:
Realizacja hologramu Kory:
Bożena Bednarek
100-lecie Kobiet
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

Artykuł powstał w ramach projektu Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet „Prawda czy fałsz? – bądź pewna siebie i świadoma tego, co się dzieje wokół Ciebie” realizowanego we współpracy z

TechSoup Europe

.