Pamiętamy głośne powołanie Kingi Dudy na społecznego doradcę prezydenta w sierpniu 2020 r. i komentarze o domniemanych benefitach z tego tytułu oraz powiązaniach rodzinnych. Od razu uprzedzam, że moja poniższa weryfikacja nie dotyczy polityki, tylko spraw rodzinnych. Wszystkie informacje, wpisy w mediach, komentarze dotyczące Kingi Dudy rozpoczynają się od słów „córka prezydenta”. Ostatnie wiadomości o jej emigracji są prostowane nie przez nią samą tylko przez dziadka, profesora Jana Dudę.
Rzeczpospolita – dział w dziale „Polityka” (14.01.2021)* opisuje szczegóły kwalifikacji i zatrudnienia Kingi Dudy. Przytacza też biogram udostępniony przez Kancelarię Prezydenta, z którego wynika, że to prawniczka, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa amerykańskiego na CUA Columbus School of Law w Dystrykcie Kolumbii.
Kinga Duda to uczestniczka licznych międzynarodowych konkursów z zakresu alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR), która w czasie studiów pełniła funkcję przewodniczącej Koła Naukowego Postępowania Cywilnego TBSP UJ.
Kancelaria Prezydenta przekazała, że Kinga Duda zdobywała doświadczenie zawodowe w “licznych krajowych oraz międzynarodowych kancelariach prawnych” oraz w Parlamencie Europejskim, zaś jako wolontariuszka uczestniczyła w pracach Biura Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP, “gdzie wspierała również prace legislacyjne”. Córka prezydenta specjalizuje się w międzynarodowym arbitrażu handlowym i inwestycyjnym oraz prawie prywatnym międzynarodowym.
Swoją drogą, czy to nie jest dziwne, że specjalizuje się w arbitrażu oraz prawie jako „córka prezydenta”, a nie prawniczka.
Sprawę dokładnie już we wrześniu 2020 r. zbadał Demagog** cyt.: “Czy Kindze Dudzie będą przysługiwać wymienione benefity? Nie. Pozycja doradcy społecznego nie zakłada dostępu do samochodu służbowego czy wynagrodzenia, ponieważ osoba na tym stanowisku wykonuje swoje zadania w ramach wolontariatu.”
Zapewnił o tym rzecznik prezydenta Błażej Spychalski w rozmowie z portalem Interia: “Kindze Dudzie, jak i każdemu ze społecznych doradców, nie przysługują żadne dodatkowe profity, jak np. gabinet, ochrona, środki pieniężne, czy samochód.”
TVN 24.Polska (29.01.2021, autor mart,akw)*** przytacza czym zajmowała się Kinga Duda:
Głównym polem aktywności pani Kingi Dudy było zaangażowanie w inicjatywy dotyczące młodzieży – poinformowało portal tvn24.pl Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta. Córka Andrzeja Dudy była jego społeczną doradczynią od sierpnia ubiegłego roku do 8 stycznia roku bieżącego (tzn.2021).****
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Kolejny fake news o tym, że Kinga Duda wyemigrowała z Polski – dementuje dziadek Jan Duda, o czym pisze „Do Reczy” 21.02.2021 *****
Moja wnuczka nie wyemigrowała, jest na trzymiesięcznym stażu w Londynie – powiedział w RMF FM o Kindze Dudzie prof. Jan Duda, ojciec prezydenta.
Prowadzący rozmowę (na antnie RMF) dziennikarz Robert Mazurek zapytał Jana Dudę o informacje medialne, jakoby córka prezydenta, Kinga, wyemigrowała do Anglii. „Z zasady nie odnoszę się do informacji dotyczących córki, ale w tym przypadku jest mi bardzo przykro, że jest taki ewidentny fake news, bo wnuczka jest na stażu – poinformował w piątek dziadek Kingi Dudy.
Ojciec prezydenta tłumaczył, że Kinga Duda wyjechała na trzymiesięczny staż w bardzo dobrej kancelarii prawnej w Londynie.”
Dwa fake newsy, dwa przykłady nadużywania powiazań rodzinnych. Uważajmy i włączajmy krytyczne myślenie przy odbieraniu i upowszechnianiu tego typu informacji.
Źródła:
Bożena Bednarek
100-lecie Kobiet
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

Artykuł powstał w ramach projektu Stowarzyszenia

100-lecie Kobiet

#PrawdaczyfałszbądźpewnasiebieiświadomategocosiędziejewokółCiebie realizowanego we współpracy z

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „Program RODZINA- DORADCA SPOŁECZNY DIETA SAMOCHÓD SŁUŻBOWY DELEGACJE FUNDUSZ REPREZENTACYJNY 1,2 tys. 333 komentarze 2,2 tys. udostÄpnień”

Skip to content