Prowadziłam dziś ostatni warsztat online w ramach naszego projektu i ponieważ dotyczył on baniek filtrujących i informacyjnych, a także błędów poznawczych, postanowiłam wziąć pod lupę temat, z którym ostatnimi czasy z różnych względów mi nie po drodze (pedofilia, hipokryzja, utrata moralnego autorytetu, kłamstwa, wybór ochrony instytucji przed skandalem zamiast dobra dzieci i w końcu rozpowszechnianie przez wybranych księży mitów nt ról społecznych kobiet). To było wyzwanie – przebić bańkę filtrującą; zmierzyć się z bańką informacyjną, a także przezwyciężyć niechęć do eksplorowania stron wydawnictw czy organizacji katolickich, kiedy odczuwa się żal, rozczarowanie i gniew na myśl o faktach o zbrodniach na dzieciach.
Przyznaję jednak, że temat, który wybrałam do analizy stanowił dla mnie dodatkową motywację – chodziło o feminizację struktur kościelnych. Podstawową motywacją wciąż pozostało zmierzenie się z wyzwaniem wydostania się z bańki – tej hermetycznej, wygodnej i zamkniętej przestrzeni, w której konsekwentnie czyhają na moje myśli, uczucia i decyzje podstępne i dyskretnie działające algorytmy, tak sprytne, że często ich działania zupełnie nie dostrzegam.
„Będzie pierwszą kobietą z prawem głosu na synodzie biskupów. Być może nie jedyną. Papież Franciszek mianował s. Nathalie Becquart, ksaweriankę, na podsekretarza w synodalnym sekretariacie, który nadzoruje przygotowania i czuwa nad sprawnym przebiegiem biskupich obrad.” – napisał 8.02.21. Tygodnik Powszechny***, używając tytułu zdecydowanie budzącego emocje: „W Watykanie pękł szklany sufit”, a dalej w tekście pisząc o „uchylonych drzwiach”.
Wykształcenie zakonnicy zrobiło na mnie wrażenie: teolożka, filozofka, socjolożka, przedsiębiorczyni.
Nieraz przed awansem w strukturach kościelnych pełniła funkcje menedżerskie (przekładając to na język zarządzania i biznesu). Ucieszyła mnie wiadomość: „od kilku lat zabiegały ruchy kobiece w Kościele” – od razu pomyślałam o książce Marty Abramowicz „Zakonnice odchodzą cicho”, której lektura, oparta na faktach, mnie przeraziła, z otuchą, że nie wszystkie zakonnice doświadczają przemocy i ograniczania podstawowych praw.
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Niedziela.pl poświęciła s. Nathalie Becquart dość długi tekst, dokładnie opisujący jej działalność z młodzieżą, kierowanie pracami Krajowego Biura ds. Ewangelizacji Młodzieży i ds. Powołań i pracę na rzecz Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów. Terminy „synod”, „synodalność”, „przedsynodalne” tak często przewijające się w treści wzbudziły moją ciekawość, postanowiłam więc sprawdzić, czym dokładnie synod jest, i czy moja definicja synodu, którą zapamiętałam z lekcji religii jest właściwa.
Uświadomiłam sobie też, że tak naprawdę to nie wiem, czym jest synodalność, więc następnym krokiem był przegląd sieci pod tym kątem. I tak na etapie „ZBADAJ ŹRÓDŁA” idąc wg 4 kroków metody SIFT****, poszerzyłam swoją wiedzę o rozumienie istoty synodu, szczególnie w rewolucyjnym nurcie Papieża Franciszka: „Już na początku swojej przemowy Franciszek zaznacza, że „droga synodalności jest drogą, której Bóg oczekuje od Kościoła trzeciego tysiąclecia”. Jednocześnie odnosi się on do greckiego znaczenia słowa „synod” (iść wspólnie) i mówi, że jest to „podążanie razem – świeckich, pasterzy, biskupa Rzymu”. Widać w tych słowach zasadniczy zwrot w znaczeniu synodalności. Nie jest to już tylko kolegialność, oznaczająca odpowiedzialność biskupów za Kościół. Wszyscy członkowie Ludu Bożego mają pielgrzymować wspólnie, dzielić się odpowiedzialnością za wspólnotę, czuć się w Kościele jak w domu.Takie podejście wyzwala Kościół nie tylko z klerykalizmu, ale także ze swoiście pojmowanego „episkopalizmu””*****
Więź.pl podejmuje temat synodalności bardzo interesująco i czytelnie w artykule „Rewolucja synodalna papieża Franciszka” z dnia 17.12.2020., przedstawiając nie tylko pespektywę obecnego papieża, ale i rozumienie synodalności jako takiej przez hierarchów kościelnych z Polski: abp Wojciecha Polaka, bp Andrzeja Czaji i abp Grzegorza Rysia (co ciekawe różniące się pomiędzy sobą, a przede wszystkim znacząco odbiegające od rozumienia Franciszka).
S. Nathalie Becquart od 30 lat zajmuje się tematyką synodalną, zatem jej nominacja w kontekście celów synodów w 2022, wydaje się nieprzypadkowa. Wyraźnie sugeruje to Niedziela.pl : „I choć fakt, że po raz pierwszy na tym stanowisku znalazła się kobieta, co wpisuje się w promowane przez Watykan powierzanie kobietom ważnych ról w Kościele, to znacznie ciekawsze wydaje się, że w czasie, gdy Ojciec Święty tak mocno zachęca do refleksji nad synodalnością, jako drogą budowania jedności i rozeznawania znaków czasu, ekspertem w tej dziedzinie staje się osoba, która blisko trzydziestoletnie doświadczenie pracy duszpasterskiej i życia zakonnego budowała na pracy z młodzieżą i dla młodzieży – właśnie w duchu synodalności.”******
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
S. Nathalie Becquart buduje herstorię w kościele katolickim oraz w sferze religii na świecie. 24 maja 2019 roku została powołana, jako pierwsza kobieta, wraz z czterema innymi, na konsultorkę Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów Kościoła w Kościele Katolickim, zanim została pierwszą kobietą z prawem głosu na synodzie biskupów. W sieci znalazłam jeszcze jedną ciekawostkę wskazującą na kobiece przywództwo siostry Nathalie: „Nowa podsekretarz synodu to specjalistka od marketingu, która kocha modlitwę biblijną i żagle. A jej ulubione miejsce na jachcie to od zawsze… kapitański mostek.”*******
Sięgnęłam też dla porównania po źródła świeckie: „Ta nominacja sygnalizuje pragnienie papieża „większego udziału kobiet w procesie rozeznawania i podejmowania decyzji w Kościele” – powiedział kard. Mario Grech, sekretarz generalny synodu. Podczas poprzednich synodów wzrosła liczba kobiet uczestniczących jako ekspertki i słuchaczki – dodał.” – za https://polskatimes.pl/papiez-powolal…/ar/c1-15431137 i https://dzienniklodzki.pl/papiez-powolal…/ar/c1-15431137 oraz Wikipedii.
Większość informacji na poziomie faktów o siostrze Nathalie ze źródeł religijnych i świeckich się oraz Wikipedii się powtarza, nie znalazłam żadnego fałszu ani fake news.
Dorra Ostrożańska
100-lecie Kobiet
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Definicje:
BAŃKA FILTRUJĄCA – zjawisko polegające na działaniu algorytmów wyszukiwania i wyświetlania treści, które sprawia, że użytkownik otrzymuje zawężone, dopasowane do swoich preferencji informacje.
BAŃKA INFORMACYJNA – zamknięta przestrzeń poznawcza, w której przekonania i poglądy danej osoby są nieustannie wzmacniane i potwierdzane dzięki interakcjom z osobami o podobnych poglądach i wartościach, światopoglądzie lub tożsamości społecznej.
Skip to content