Rozważania o przyjaźni
Jestem istotą społeczną i zdaję sobie sprawę z tego, że relacje z innymi ludźmi pełnią w moim życiu bardzo ważna rolę. Zdarza się, że moje relacje przemieniają się w przyjaźń.

Nie należę do osób skłonnych do zwierzeń. Myślę, że jestem osobą skrytą. Według mnie przyjaciel – to osoba, której potrafię zaufać. Osoba, w której towarzystwie czuję się dobrze, mogę na nią liczyć w każdej sytuacji. Osoba, która mnie wspiera i potrafi zrozumieć, a w razie potrzeby służy mi swoją pomocą, jest przy mnie, kiedy tego potrzebuję. Przyjaciel to przede wszystkim osoba, której mogę powierzyć swoje tajemnice.

Przyjaźń jest bardzo ważna, trzeba o nią dbać, a nawet zabiegać. W chwili obecnej już jestem świadoma dla kogo i do jakiego stopnia powinnam się angażować, a nawet poświęcać.

W życiu swoim spotkałam wielu ludzi, którzy zwali się moimi przyjaciółmi. Ja tego nie mogłam o nich powiedzieć. Byli nastawienie na branie. Jednak w sytuacjach, kiedy byli mi potrzebni, nagle okazywało się, że są zajęci, nie mają czasu. Sukcesy moje nie cieszyły ich, a porażki sprawiały im satysfakcję.

Uważam, że lepiej mieć jednego, bezinteresownego przyjaciela, niż kilku pseudo przyjaciół, nastawionych nie tylko na branie. Z takim osobami nie możemy spokojnie porozmawiać na tematy, które nas nurtują, o sukcesach, które osiągamy, a także o przykrych sprawach. Ludzi takich zaliczam do grupy znajomych.

Przyjaźń daje mi poczucie bezpieczeństwa i moc pozytywnych emocji. Dzięki niej czuję się nie tylko dowartościowana. Przyjaźń sprawia, że mogę pozostawać w bliskich, serdecznych stosunkach z tą drugą osobą i okazywać jej swoją sympatię.

Spotkałam się ze stwierdzeniem, że przyjaźń nie jest bezinteresowna, ponieważ ktoś, kto okazał nam zrozumienie i wsparcie, oczekuje w zamian tego samego. Nie zgadzam się z tym.

Przyjaciel to osoba, dla której ważne jest moje dobro i szczęście. Nie oczekuje w zamian za to, że ja odwdzięczę się jej tym samym. Jest moim przyjacielem, więc jej dobro i szczęście jest dla mnie rzeczą oczywistą. Jestem gotowa nieść jej pomoc w każdej chwili, niezależnie od tego, że np. wczoraj skrytykowała moją fryzurę. Kiedy moje emocje opadły, przyznałam jej rację. Nie wyglądam dobrze we fryzurze na tak zwanego jeżyka, z włosami pomalowanymi w kolorze Tycjan.

Podobnie jak inni, mam wiele rozważań o przyjaźni. Nie będę już więcej o tym pisać. Nie dla każdego przyjaźń kojarzy się z tymi samymi wartościami. Zgadzam się z tym, każdy z nas jest inny. Nasz ideał przyjaciela też jest odmienny, chociaż podobny.

W moim życiu ważna jest  dla mnie obecność obok mnie drugiego człowieka. Nie każdy z nich musi być od razu  moim przyjacielem. Przyjaźń nie rodzi się od razu. Przychodzi z czasem. Wierzę w to. Pomagają w tym nawiązane wcześniej  relacje. Każdy powinien mieć Przyjaciela.

Uczestniczka Projektu IKAR

A.A.

Artykuł ukazał się  w ramach projektu IKAR Inkubator Kobiecego Aktywnego Rozwoju  z dotacji Programu AKTYWNI OBYWATELE -FUNDUSZ KRAJOWY finansowanego z Funduszy EOG.

 

Skip to content