Projekt Drugie Życie Ścinków to inicjatywa społeczna podjęta w ramach Projektu IKAR-Inkubator Kobiecego Aktywnego Rozwoju realizowanego z dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

 

Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska oraz powtórne wykorzystanie ścinków materiałów i zużytych tekstyliów. Chodzi też o propagowanie zasady Zero Waste. Przedsięwzięcie to w ramach Projektu zostało wykonane na warsztatach kreatywno-rękodzielniczych oraz indywidualnych konsultacji prowadzonych przez mentorkę – Bożenę Bednarek.

 

Cztery uczestniczki projektu w ramach projekty wykonały jedną wspólną pracę zespołową. Jest to wydzierganie szydełkiem napisu.  Najpierw ze ścinków niepotrzebnych materiałów został zrobiony „sznurek” a potem przy pomocy grubego szydełka wykonałyśmy litery, które tworzyły napis IKAR.

Mnie w udziale przypadła do zrobienia litera K.

 

Dodatkowo wykonałam praktyczne podkładki pod naczynia i przeprowadziłam warsztaty Zero Waste dla Podlaskiej Redakcji Seniora, aby uświadomić koleżankom i kolegom znaczenia ponownego wykorzystania odpadów. Zrobiłam też matę do ćwiczeń, gdyż zasada Zero Waste łączy się ze zdrowym trybem życia i aktywnością fizyczną. Ścinkową matę można wykorzystać zarówno w pomieszczeniu, jak też na trawie.

 

Halina Wiszowata

uczestniczka projektu IKAR

 

Skip to content