Link do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=BZmLxfpKYVcl

inku do tego artykułu :

https://www.facebook.com/watch/?v=1034455743895092

Posłuchaj opowieści o Kobietach Sybiru

”Historie kobiet nie zostały opowiedziane. A bez historii doświadczenie nie zostaje wyrażone. Bez historii kobieta gubi się, gdy musi podjąć własne decyzje w swoim życiu. Nie uczy się cenić swych zmagań, rozkoszować własną mocą, rozumieć swego bólu. Bez historii oderwana jest od tych głębszych doświadczeń siebie i świata, które nazywa sięduchowymi bądź religijnymi. Zamknięta jest w milczeniu.”*

KOBIETA SYBIRU. PRAWO DO PAMIĘCI to projekt herstoryczny koncentrujący się na odkrywaniu, wyszukiwaniu, gromadzeniu, opowiadaniu i zapisywaniu kobiecych historii. Co istotne, mowa o historiach opowiadanych z perspektywy feministycznej oraz uwzględniających rolę dziejową kobiet. Nazywamy je herstoriami. Termin HERSTORY znany jest od lat 70-tych XX w. jako gra słów nawiązująca do zaimka osobowego rodzaju żeńskiego her, czyli „Jej”**, tak więc herstoria to “Jej Opowieść”.

Opowieści Sybiraczek – deportowanych i represjonowanych więźniarek, zesłanek i łagierniczek walczących o przetrwanie w przerażających warunkach zsyłek, o złamanych i naznaczonych piętnem życiorysach; herstorie wnuczek, córek, matek, ciotek, babć i prababć gotowych w akcie desperacji na wszystko – powinny być opowiedziane, usłyszane i zapisane.
Powyższa misja stała się podłożem dla projektu KOBIETA SYBIRU. PRAWO DO PAMIĘCI, który urósł do rangi grupowego, stale poszerzającego swój zakres, bo rozrastającego się o kolejne historie, źródła, pamiątki archiwalne i wspomnienia zaświadczenia herstorycznego. My zaś – osoby w przedsięwzięcie zaangażowane czujemy się jego dokumentalistkami i dokumentalistami, strażniczkami i strażnikami pamięci KOBIET SYBIRU.

*****
Zapraszamy Cię na uroczystą Galę KOBIETA SYBIRU. PRAWO DO PAMIĘCI.
Nie jest przypadkiem, że odbędzie się ona 17 września, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Tego dnia m.in.:
– posłuchamy gości i gościń, w tym autorów i autorek wspomnień oraz poezji o KOBIETACH SYBIRU przy akompaniamencie wiolonczeli
– zapoznamy się z albumem KOBIETA SYBIRU. PRAWO DO PAMIĘCI – będzie to jego premiera
– wysłuchamy nagrania “Pieśni o Kobiecie Sybiru” i uroczyście przekażemy je Muzeum Pamięci Sybiru
– obejrzymy film dokumentujący zbieranie wspomnień o losach Sybiraczek
– będzie można wykonać wpis do Podlaskiej Księgi Kobiet.

Dodajmy do naszych ubrań element bieli i czerwieni, aby symbolicznie podkreślić ważny dzień w dziejach Polski.

Wstęp wolny. Gościć nas będzie Nie Teatr.

Na spotkanie zapraszają:
Stowarzyszenie Podlascy Seniorzy
Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet
Stowarzyszenie Szukamy Polski
Podlaska Księga Kobiet
Herstoryczny Białystok

Organizacja patronująca medialnie wydarzeniu:
Poeci w sieci

*****

Zadanie publiczne „Kobieta Sybiru. Prawo do pamięci” sfinansowane jest ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO. Na lata 2021-2030.

*****

Bez słowa skargi

Usta
zasznurował mi mróz
wspomnienia
wyparłam za progi lepianki

wybacz mi córeczko
że sceny z piekła
schowałam przed tobą
w najdalszych lasach Syberii

wiersz Katarzyny Grabowskiej

*****

*Tłumaczenie z książki Dwing Deep and Surfacing: Women Writers on a Spiritual
Quest autorstwa Carol Christ, str. 1.
**Źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Herstoria

Fotografie i grafiki: 1/Babcia kąpiąca noworodka w izbie chorych na Syberii. Fot. archiwum rodzinne; 2/Jadwiga Solińska z babcią i siostrą. Fot. archiwum rodzinne Jadwigi Solińskiej; 3 i 4/Pixabay.

Dorra Ostrożańska
100-lecie Kobiet

 

#KobietaSybiru #PrawodoPamięci #KobietaSybiruPrawodoPamięci #Sybiraczka #Sybiraczki #Sybir #ŚwiatowyDzieńSybiraka #PodlaskaKsięgaKobiet #PodlascySeniorzy #100lecieKobiet #PoeciwSieci #StowarzyszenieSzukamyPolski #HerstorycznyBiałystok #NOWEFIO #NIW #FunduszInicjatywObywatelskich

 

Skip to content