Jadwiga Hryniewicka – i jej herstoria
Podlaska Księga Kobiet – to cykl notacji filmowych o Kobietach, które chcemy upamiętnić. To rodzaj wywiadu video, zapisu filmowego, który opowiada o życiu i o unikalnym doświadczeniu osoby, niezwykłej lub zwykłej, Polki i Jej Hestorii. Zapraszamy do opowieści, której bohaterką jest Jadwiga Hryniewicka. Strażniczką Herstorii jest w poniższym filmie jej wnuczka Wioletta Ratajczak-Wrona.
https://www.facebook.com/100leciekobiet/videos/582874393613635

Realizacja notacji: Bożena Bednarek i Wioletta Ratajczak – Wrona Zdjęcia i montaż Natalia Tur Nishka.

Jadwiga Hryniewicka – (urodziła się 29.09.2018, zmarła 24.08.2003r) – nauczycielka, malarka. Córka Bronisławy Turschetti (włoskiej arystokratki, nauczycielki) oraz Bronisława Ostrowskiego (szlachcica). Skończyła seminarium Nauczycielskie w Wołkowysku. Wyszła za mąż za Czesława Hryniewickiego. Z tego związku miała czwórkę dzieci: trzy córki (Jolantę, Danutę i Ewę) oraz syna Wiesława. Związana z Podlasiem. Aktywnie uczestniczyła w rozwijaniu amatorskiego ruchu artystycznego w białostockich szkołach, prowadząc zespoły plastyczne, taneczne, teatralne i muzyczne. Najbardziej jednak interesowała się plastyką. Najczęściej malowała portrety, sceny zbiorowe z życia dzieci, martwą naturę oraz obrazy religijne. W dorobku było kilkadziesiąt wystaw indywidualnych organizowanych w domach kultury, szkołach, świetlicach i klubach. Uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych i konkursach plastycznych. Uzyskała wyróżnienia na Ogólnopolskim Trinnale Amatorskiej Twórczości Plastycznej we Wrocławiu, Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym we Wrocławiu oraz na kilku Regionalnych Przeglądach Plastyki Amatorskiej w Białymstoku.

http://szkola.wyszki.pl/using-joomla/historia-szkoly.html

 

Cykl w  ramach  IKAR (Inkubator Kobiecego Aktywnego Rozwoju) z Programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

#jadwigahryniewicka #WiolettaRatajczakWrona #PodlaskaKsięgaKobuet #IKAR #stuleciekobiet #herstoria #herstory

 

 

 

 

Skip to content