Maria Dąbrowska w Kawiarence Herstorycznej w Białymstoku
Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet zaprasza w środę 22 lutego o 17.00 na spotkanie, którego bohaterką będzie Maria Dąbrowska. Wszystko zaczęło się 28 listopada 2022. Data inauguracji działalności Kawiarenki Herstorycznej została wybrana nieprzypadkowo – tego dnia Polki uzyskały po latach walk i starań prawa wyborcze i publiczne w 1918 roku. W Kawiarence „zagościły” wowczas Wisława Szymborska, Anna Świrszczyńska, Oksana Zabużko, Emily Dickinson, Annie Ernaux, Caroline Criado Perez, Simone de Beauvoir, Maryla Wolska, Julia Fiedorczuk.

Te Spotkania organizujemy z miłości do literatury. Kobiecej literatury i literatury o kobietach. Także z potrzeby rozmów o niej oraz tego, w jak sposób możemy z niej czerpać w codzienności. Kawiarenka ma plany i przedsięwzięcia na 2023 rok. Zaczynamy od wyjątkowej lektury i wyjątkowej kobiety.

Maria Dąbrowska tp powieściopisarka, eseistka, dramatopisarka i tłumaczka dzieł literatury duńskiej, angielskiej i rosyjskiej. Uważana jest za jedną z najważniejszych polskich powieściopisarek XX wieku; nominowano ją do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury kolejno w latach 1939, 1957, 1959, 1960 i 1965. Z pewnością znamy ją jako autorkę sagi „Noce i dnie”. I to właśnie na podstawie tego dzieła chcemy rozmawiać z Wami o kobietach i kobiecości oraz o relacjach, które jako kobiety budujemy, na których nam zależy, które nas kształtują, budują bądź niszczą, określają i transformują.

Temat „Kobieta w relacji” jest rozległy, bo bywamy w naszym życiu w różnorodnych relacjach na różnych planach. Mowa o więziach rodzinnych, partnerskich, romantycznych, tzw. „z rozsądku” i praktycznych, siostrzeńskich, przyjacielskich i społecznych. W relacjach, które tworzymy, pełnimy też zróżnicowane role kulturowe i społeczne.

Przyglądać się będziemy postaciom bohaterek i bohaterom „Nocy i Dni”, w tym Barbarze Ostrzeńskiej, ich wyborom, motywom towarzyszącym tym wyborom, przemianom, emocjom. Porozmawiamy również o samej Marii Dąbrowskiej – bogatej wewnętrznie, o udokumentowanej fascynującej herstorii osobowości polskiej literatury.

Gościnią drugiej Kawiarenki Herstorycznej będzie dr. Marta Białobrzeska, absolwentka polonistyki UwB, podyplomowych studiów wiedzy o kulturze oraz studiów doktoranckich w zakresie literaturoznawstwa na Wydziale Filologicznym UwB, dyrektorka Dyrektor Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji “Fabryczna 10” w tym I Społecznego Liceum w Białymstoku, nauczycielka języka polskiego i stała współpracownica Katedry BadańFilologicznych „Wschód – Zachód” Uniwersytetu w Białymstoku. Towarzyszyć jej będzie młodzież licealna {uczennice, a może i uczniowie}.

 

Zachęcamy do przeczytania przed spotkaniem „Nocy i Dni” lub/i obejrzenia filmu i serialu o tym samym tytule w reżyserii Jerzego Antczaka oraz do przyniesienia własnych książek “Noce i Dnie”,  notatek, cytatów, przemyśleń. Mile widziane są też osoby, które nie znają ani książki, ani filmu, ale chcą posłuchać opinii innych.

 

Spotkanie poprowadzą założycielki Kawiarenki Herstorycznej i członkinie Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet Bożena Bednarek i Dorota Ostrożańska.

Spotykamy się 22 lutego 2023 o 17.00 w pachnącej kawą, eleganckiej i nastrojowej przestrzeni kawiarnianej „Pożegnanie z Afryką” w Białymstoku przy ul. Waryńskiego 4. Wstęp wolny.

 

 

Skip to content