Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet po raz kolejny przystępuje do akcji profrekwencyjnej zachęcającej zwłaszcza kobiety do zwiększonej aktywności w zbliżających się wyborach samorządowych. Zadbajmy o to żeby nasze samorządy miały więcej kobiet w swoich składach, które zadbają o sprawy wspólnoty lokalnej dzieląc się swoją wiedzą, kompetencjami, troską o dobro wspólne. Silne samorządy to równa siła głosu kobiet i mężczyzn.

Portret dziewczyny, która jest twarzą akcji #głosujęnakobiety stworzyła i udostępniła Magdalena Talmon Talmon. Poznajcie ją bliżej.
Magda ukończyła Multimedialną Akademię Sztuk Wizualnych w Poznaniu (Polska), Warsztaty Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim, Policealne Studium Plastyczne w Białymstoku, Liceum Plastyczne w Supraślu. Obecnie uczy malarstwa w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku. Ma na koncie ponad 30 wystaw indywidualnych i 17 wystaw zbiorowych. Autorka projektu muralu” Matka Natura” w 2017r. oraz „Matka Natura – Biała” w 2018 r, w ramach Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie, jak również Festiwalu Światła i Sztuki ulicy Lumo Bjalistoko. Obecnie pracuje jako specjalista do spraw plastyk w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku, gdzie prowadzi zajęcia skierowane do osób dorosłych z rysunku i malarstwa.

Maluje kobiety. Zależy jej na pokazaniu siły i energii kobiet, którą przedstawia używając mocnych kolorów. Co ciekawe, już w dzieciństwie wykryto u niej daltonizm, a mimo to – a może właśnie dlatego – kocha kolory. Widzi je inaczej niż większość ludzi, zwłaszcza fiolety i róże, i pewnie dlatego na jej obrazach właśnie tych barw można zobaczyć najwięcej. Prace Magdaleny są bardzo osobiste. W każdym portrecie jest ślad jej emocji i jej rysów. Malując czerpie z techniki pisania ikon, sztuki ludowej – na portretach jest mało światłocienia, a kiedy się pojawia, to nie w plamie, tylko w liniach, w sposób typowy dla ikon. Magdalena pochodzi z rodziny prawosławno-katolickiej, co jest bardzo częste we wschodniej Polsce. Cerkiew i podlaska wieś zawsze ją wyciszała i inspirowała, a klimat prawosławnych świątyń i nabożeństw w delikatny, niemal nieuchwytny sposób, obecny jest w jej twórczości.
Malowanie nieustannie sprawia Magdalenie ogromną przyjemność, a gdy kończy obraz czuje niepowtarzalną i nieporównywalną z niczym innym lekkość duszy.
Wszystkie prace, nie tylko malarstwo, można oglądać na stronie: https://www.facebook.com/talmontworzy

 

Skip to content