Czasy przeszłe różnią się od czasów teraźniejszych. A jednak „kiedyś” wcale tak bardzo nie różni się od „teraz”.

W Polsce prawa wyborcze dla kobiet zostały przez nie wywalczone dopiero w 1918 roku. To znaczy ponad dziewiętnaście wieków nowej ery, kiedy kobiety nie miały nawet szansy decydować o sprawach państwa. O sprawach, które ich dotyczyły. Od mojego pierwszego dnia, żyję w czasach, w których wszyscy obywatele powyżej osiemnastu lat, niezależnie od płci, mogą głosować.  Teraz jest to oczywiste i ciężko jest nawet uwierzyć, że wcale nie tak dawno, było inaczej.

Kiedyś było inaczej. Kiedyś kobieta zajmowała się domem, dziećmi. Kiedyś stała u boku męża, pięknie się uśmiechając, stanowiąc dodatek do jego wizerunku. Kiedyś kobieta nie wyrażała własnego zdania, nie pokazywała swoich prawdziwych emocji, nie przeciwstawiała się normom społecznym. Kiedyś stała w cieniu decyzji wydawanych przez wszystkich oprócz niej. Kobieta istniała, by mężczyzna mógł żyć.

Teraz jest jak jest. Teraz każdy może pracować, zarabiać. Każdy może spełniać się w tym, co kocha. Każdy może decydować o sobie. Każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania. Jednak nie każdego spotka taka sama odpowiedź społeczności. „Mężczyzna robi coś, co jest strategiczne, kobieta robi to samo – jest to wyrachowane. Mężczyzna może zareagować, kobieta może tylko przesadzić.” [1] Ile razy spotkałyśmy się ze stwierdzeniem, że jesteśmy zbyt emocjonalne, że wszystko odbieramy personalnie, że nie mamy do siebie dystansu, że mamy „te dni”.  Kobieta się nie odzywa – nie ma własnego zdania, kobieta mówi dużo – ma wygórowane mniemanie o sobie.

Chociaż prawa w Polsce i na świecie, a w raz z nimi normy społeczne, uległy zmianie, mentalność społeczeństwa została w tyle. Stereotypowe myślenie nadal występuje na porządku dziennym.

 

Patrycja Klimuk
dziennikarka-juniorka
Podlaska Redakcja Seniora

#kobieta #prawawyborczekobiet #stereotypy #rolakobiet #kobietakiedyśidziś #taylorswift #podlaskisenior

[1] Taylor Swift w wywiadzie dla CBS Colorado, 24 sierpnia 2019r.

Skip to content