Przejdź do treści

To już po raz kolejny dzięki aktywności społecznych organizacji kobiecych tworzących Forum Kobiet Podlasia spotkaliśmy  się w Operze i Filharmonii Podlaskiej  – Europejskim Centrum Sztuki  im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku. Było z nami 800 kobiet, które obdarzyły nas  zaufaniem i chciały właśnie w ten marcowy dzień celebrować kobiecość. Były z nami przedstawicielki samorządów, urzędniczki, przedstawicielki organizacji społecznych, przedstawicielki biznesu, nauki, prawniczki, lekarki, mamy, gospodynie domowe – kobiety zwykłe i niezwykłe. Nasze hasła to ZAUFANIE, ZAANGAŻOWANIE I ROZWÓJ. Tym razem postawiłyśmy na tematy związane ze zdrowiem psychicznym i dobrostanem, o czym opowiadała dr n. med. Agnieszka Kułak-Bejda. prof. Tomasz Sobierajski ale nie mogło też zabraknąć odniesień do feminizmu – w świat feminatywów – wprowadził nas Maciej Makselon. Aleksandra Karasińska opowiedziała nam o sile współpracy kobiet czyli „Historia Buntu Kobiet w Newsweek”.

W spotkaniu uczestniczyły też władze naszego miasta i województwa, które wsparły nasze wydarzenie. Bardzo ważne dla nas było też spotkanie z marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską i wicemarszałkiem Maciej Żywno, którzy wzięli udział w wydarzeniu „Rozkwitnij na wiosnę!”

Pozwalamy sobie zacytować część wystąpienia Pani Marszałek opublikowanego na stronie www.senat.gov.pl, które było dla nas wszystkich dużą inspiracją i motywacją do dalszych działań.

„Drogie Panie, to już trzecia edycja forum, a to oznacza, że ta inicjatywa wpisała się w życie społeczne Waszego regionu i że jest oczekiwana” – powiedziała marszałek, witając organizatorki i uczestniczki wydarzenia. „Historie każdej z Was (…) to przykład tego, co potrafią zrobić kobiety, które są odważne, mają wsparcie i wiedzą, że wszystko tak naprawdę zależy od nich” – dodała. „Ważne, by każda z nas czuła wsparcie i solidarność ze strony innych kobiet zwłaszcza wtedy, kiedy musi podjąć decyzję, jaką drogą podążać. Żeby wiedziała, że takie dylematy – co wybrać: karierę zawodową czy opiekę nad dzieckiem czy opiekę nad starszymi rodzicami, czy pracę społeczną – ma każda z nas, każda z nas musi podejmować trudne decyzje” – powiedziała marszałek. „Potrafimy podejmować dobre decyzje i zmieniać świat, bo zależy nam na tym, żeby świat wokół nas był przyjaźniejszy, bezpieczniejszy, sprawiedliwszy i uczciwszy. Te wartości są bardzo ważne w życiu społecznym i w życiu każdego z nas, a kobiety dbają o to, żeby te standardy w życiu obowiązywały” – podkreśliła. „Mówimy nieraz: boję się, nie dam rady! Dlatego żadna z nas nie może być sama w momencie podejmowania trudnej decyzji. Ważne są wsparcie i solidarność. Musimy czuć, że mamy wsparcie innych kobiet!” – dodała Małgorzata Kidawa-Błońska, wspominając, że znalazła się w polityce dzięki wsparciu koleżanek: „Kiedy moje nazwisko znalazło się na liście kandydatów do parlamentu, stwierdziłam, że jestem na tak dalekim miejscu, że  (…) może lepiej zajmę się kampanią osób, które mają lepsze miejsca na liście. I wtedy moje mądre przyjaciółki powiedziały: słuchaj, czy Ty poważnie traktujesz to, co chcesz robić, czy się wygłupiasz? Bo jeżeli poważnie myślisz o tym, żeby trafić do Sejmu, to weź się do roboty (…), a my Ci pomożemy”. „Gdyby nie ta twarda, mocna rozmowa, pewnie nie byłoby mnie w polityce” – podkreśliła Małgorzata Kidawa-Błońska, dodając, że „gdy mamy wątpliwości, a obok nas jest ktoś, kto powie: «dasz radę, ja też przez to przechodziłam, we dwie możemy się lepiej zorganizować», to wszystko się udaje”.

Marszałek Kidawa-Błońska zwróciła uwagę, że w ostatnich latach wiele się zmieniło: „szklany sufit jeszcze jest, ale on już pęka. To, że mamy kwoty i parytet do samorządu, do Sejmu i do Senatu daje wielu kobietom szanse dostania się do polityki”. Podkreśliła, że najważniejsze, „żeby patrzono przede wszystkim na nasze kompetencje, niezależnie od tego, czy chcemy być w jakimś przedsiębiorstwie, samorządzie czy polityce”. „Widzę, że świat się zmienia. (…) Jestem przekonana, że najbliższy czas pokaże, że kobiety tę swoją moc, swoje umiejętności, doświadczenie, wiedzę, empatię będą mogły w pełni wykorzysta do tego, żeby zmieniać świat” – dodała marszałek.

Małgorzata Kidawa-Błońska przypomniała wielki sukces Olgi Tokarczuk, która dziś otrzymała tytuł doktora honoris causa paryskiej Sorbony, i przywołała jej reakcję na uhonorowanie: „to znaczy, że moja literatura traktowana jest poważnie”. „Każda z Was to, co robi, robi na poważnie i każda z Was powinna być doceniona, powinnyście czuć zadowolenie z tego, co robicie” – zaakcentowała marszałek. „Mam nadzieję, że na piątym kongresie, podsumowując swoje prace, będziecie mogły pochwalić się wieloma wielkimi sukcesami” – życzyła organizatorkom wydarzenia.

Poprzez szeroko pojętą edukację kobiet,  nasze spotkania przyczyniają się do wzrostu świadomości na temat roli i wpływu kobiet oraz nieustannego poszukiwania, wdrażania i promowania programów i rozwiązań generujących wzrost kompetencji kobiet, wspierania działań na rzecz zdrowia i dobrobytu oraz zwiększenia szans na uzyskanie bądź poprawę niezależności ekonomicznej kobiet. Forum promuje szacunek dla różnorodności oraz tworzenie takich możliwości rozwoju dla kobiet, które pozwalają w pełni zagospodarować ich talenty i potencjał.