Śladami Żydowskich Kobiet Białegostoku

​SPACER HERSTORYCZNY 30.08.2020 godz. 11.00

Śladami Żydowskich Białostoczanek

 
?Subtelna kolorystka zafascynowana francuskim impresjonizmem i postacią oraz twórczością Vincenta van Gogha, malująca portrety psychologiczne, martwą naturę i pejzaże. Była jedną z kluczowych postaci polskiej sztuki nowoczesnej.
?Bogata spadkobierczyni rywalizującego o miano najpiękniejszego wśród białostockich pałacyku i filantropka, która przed wojną ufundowała ośrodek Towarzystwa Ochrony Zdrowia dla dzieci zagrożonych gruźlicą. Przechadzała się po pokojach pięknej posiadłości wcześniej należącej do jej kupieckiej rodziny, później wykupionej przez męża fabrykanta w strojnych wyrafinowanych sukniach.
?Założycielka gimnazjum żeńskiego. Zawdzięczamy jej jeden z najlepiej zachowanych dziś zabytków Białegostoku. Po jego piętrach przez dziesięciolecia biegały dzieci żydowskie i polskie, a mury wypełniała wrzawa ich głosów. Mieściły się w nim głównie gimnazja i szkoły. Okazałą kamienicę przy Pałacowej 3 wybudowała wspólnie z mężem w latach 1911-1913.
?W młodości dobrze zapowiadająca się sportsmenka, która miała jechać na olimpiadę do Mińska, w życiu dorosłym reżyserka dźwięku w Wolnym Radiu Europa w Monachium i pracownica Biblioteki Królewskiej w Kopenhadze. Przeżyła getto i okupację, zbiegła, uratowali ją dobrze ludzie, dając schronienie w jednej z podbiałostockich wsi. Siostrzenica esperantysty Jakuba Szapiro i pisarka, która wydała swoje wspomnienia w postaci książki.
?Pierwsza na Białostoccczyźnie kobieta prowadząca największą fabrykę w tym regionie. Nad rzeką Białą, w pobliżu stawów zatrudniała 149 robotników i robotnic w 71 warsztatach dających produkcję o łącznej wartości 200.000 rubli.
___________
Było ich wiele. Żydówek, Hebrajek, Syjonek…
Kobiet Białostoczanek lub związanych z Białymstokiem, które zapisały się w pamięci naszego miasta. Z racji usytuowania i historycznego dziedzictwa – miejsca wielokulturowego i o heterogenicznej społeczności.
Czy znamy żydowską herstorię Białegostoku? Jest przebogata i fascynująca!
W kilku zdaniach powyżej pokrótce opowiadamy o 5 niezwykłych paniach, a z grafiki stanowiącej zapowiedź niniejszego wydarzenia spogląda na nas 10 kolejnych mieszkanek naszego grodu. Osiągnięcia każdej z nich miały istotny wpływ na rozwój kultury, sztuki, edukacji, polityki, gospodarki bądź społeczeństwa.
___________
Zapraszamy na spacer, zrodzony z potrzeby pamięci o tych inspiratorkach. Nieczęsto kobiety trafiają na cokoły i pomniki. Czasami nawet brak pamiątkowej tabliczki. A przecież tkanka każdego miasta utkana jest z wydarzeń z jego przeszłości, na które nakłada się teraźniejszość i plany przyszłości. Każda ulica, uliczka, zaułek, plac, skwer, dom, piętro, mieszkanie… noszą ślady tych, które choć przez moment się w danym miejscu pojawiły.
Kobiet, które te miejsca tworzyły i na nie oddziaływały. Zdarza się, że mamy o nich zaledwie wzmianki, nieliczne zdjęcia, wyszperane w kufrach dokumenty i przedmioty, redagowane, z podawanych z ust do ust, skrawki opowieści.
Chcemy to wszystko przywołać podczas tego spaceru.
Chcemy odwiedzić miejsca onegdaj gorące od energii działania tych niezwykłych kobiet.
Pospacerujmy „Śladami Żydowskich Białostoczanek”…???
___________
?Termin: 30.08.2020., godz. 11.00.
?Miejsce: Białystok, Szkoła Hebrajska Tarbut, Lipowa 41 D.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną spacery odbywają się w reżimie sanitarnym (obowiązkowy odstęp 2 m lub zasłanianie ust i nosa).
?Wstęp wolny; wydarzenie finansowane z darowizn na Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku.
Możesz zostać matronką lub patronem przekazując darowiznę na budowę instytucji, w której odnajdziesz siebie, kulturę i prawdziwą historię Braci i Sióstr Żydów, którzy wnieśli ogromny wkład w budowę Białegostoku.
Zbiórka prowadzona jest tutaj: https://www.jewishbialystok.pl/zostan-patronem,5594.html

?Opracowanie merytoryczne i realizacja spaceru:

Urealniaj aspiracje. Dorota Ostrożańska

. Trenerka biznesu, facylitatorka i mentorka, absolwentka UW, SGH, na co dzień pracująca w środowiskach korporacyjnych, szkoląca w branżach sprzedaży i zarządzania. Z pasji założycielka

Herstoryczny Białystok

i przewodniczka

PTTK Regionalny Oddział w Białymstoku

.
?Koordynacja i współpraca: Eliza Szadkowska. Ekspertka ds. partycypacji społecznej, współpracy międzysektorowej, organizacji międzynarodowych i rozwoju regionalnego, realizatorka wielu projektów społecznych z zakresu rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i partnerstwa międzysektorowego, członkini Zarządu

The Jewish Place in Bialystok

.
Obydwie organizatorki są założycielkami

100-lecie Kobiet

.

Zapraszają:

The Jewish Place in Bialystok
100-lecie Kobiet
Herstoryczny Białystok
Podlaska Księga Kobiet

Inicjatywa lokalna,

100-lecie Kobiet

?♀️ ️️zaprasza na wydarzenie z okazji „Weekendu z Norą Ney”, przedwojenną gwiazdą kinematografii polskiej związaną z Podlasiem i Białymstokiem.

Podczas spaceru HERstorycznego inscenizowanego w rolę Nory Ney wcieli się pasjonatka dziejów Białegostoku i Podlasia, przewodnik Joanna Radziszewska! ❤ ❤ ❤
❓?Co wyróżniało Norę Ney spośród innych Białostoczanek?
❓️?️Dlaczego na miejsce swojej kariery wybrała Warszawę?
❓?️Czy udało się jej spełnić marzenia?
❓?I w końcu, w jakich zakątkach białostockich zaznaczyła swoją obecność?
Tego i wielu innych ciekawostek dowiecie się Państwo podczas spaceru tematycznego śladami Nory Ney w Białymstoku.
Termin: 2.09.2018 r
Miejsce: Spotykamy się przy muralu „Dziewczynka z konewką” o godz. 17:00.
Serdecznie zapraszamy!
Pozostałe wydarzenia w ramach Weekendu z Norą Ney:
❓Promocja książki Grzegorza Rogowskiego „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji”

https://www.facebook.com/events/353222948544012/

❓Zatańcz z Norą Ney – potańcówka retro

https://www.facebook.com/events/228069011081494/
Wszystkie wydarzenia stanowią część obchodów ?lecia uzyskania praw publicznych, w tym wyborczych przez kobiety.
Wszystkie wydarzenia

100-lecie Kobiet

są objęte honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

Skip to content